Читати скорочено поему “Мазепа” Володимира Сосюри варто, щоб згадати історію життя гетьмана та його боротьбу за незалежність України.
Поема «Мазепа» Сосюра скорочено
І-ІІ
Мазепу при дворі польського короля знають як придворного Дон-Жуана. При дворі була одна пані – Зося, яка кохала Мазепу. А її дуже любив пан Броніслав. Проте вона вибрала майбутнього гетьмана. Але їм не судилось бути разом: Мазепа не міг думати ні про кого, окрім Мотрі. Броніслав, не стерпівши своєї образи викликає його на дуель. Пан загинув, а придворний Дон – Жуан був тяжко поранений.
Польський король хотів завоювати дівчину Юзю і попросив Мазепу про допомогу. Але дівчина закохалась не в короля, а в Мазепу. Вона проводила з придворним дні та ночі, поки він одужував після дуелі.
III—IV
Мазепа згадує рідну землю та уроки історії України зі своєю вчителькою. Він добре вивчив латинську та французьку мови, отримав благословення матері на боротьбу за свободу України. Життя у палаці йому стає нестерпним.
…Любив Вкраїну він душею
і зрадником не був для неї…
Він серцем біль народу чув,
що в даль дивився крізь багнети…
V
Юзя вже була не цікава Мазепі, тому що він захопився пані Терезою. Юзя пішла в монастир. А його самого спіймав чоловік Терези на їх побаченні. Розлючений чоловік вирішив покарати зухвальця. Він прив’язав коханця до коня та пустив його степом.
VI—IX
Кінь ніс скривавленого Мазепу степом доки не впав. Його знайшли татари та деякий час він жив серед них в Криму. Там чоловік закохується в бранку паші – Оксану. Вони разом тікають. Татари кинулись в погоню, проте закохані вирішили померти, прийнявши бій. В результаті Оксана загинула, а Мазепі вдалося вижити.
X—XII
Мазепа став курінним писарем Запорізького війська. Він мріє, що Україна стане культурною європейською державою. Пізніше він отримує гетьманську булаву від Самойловича.
XIII—XIV
Мазепа навідує Кочубея в Білій Церкві. Його дружина, Кочубеїха, закохується в Мазепу та зраджує з ним чоловіка. З часом в неї народжується донька Мотря, котра виросла запальною дівчиною. Мати ревниво пильно стежить за нею та Мазепою. Дівчина не раз тікала до нього, проте він відправляв її додому.
Кочубей дізнався правду та бажаючи помститись, пише листа Петру І. Він заявляє, що Мазепа хоче відірвати Україну від Роси. Цар не повірив донесенню та віддав Кочубея та Іскру, який привіз листа, на розправу гетьману. Він постинав зрадникам голови, а Кочубеїху прив’язали до коня та випустили в степ.
XV—XVII
Іван Палій не подобався Мазепі через відданість Росії. Гетьман написав листа, такого ж про нього колись написав Кочубей. Після цього Палія відправляють на каторгу.
XVIII—XXIII
Апетити Петра І щодо України невпинно ростуть. Багато людей було вислано на будівництво столиці Санкт-Петербурга. Більшість там і загинула. Гетьман був дуже незадоволений станом України, тому склав план з її визволення.
Тим часом, шведський король Карл ХІІ, який теж поклав око на Україну, укладає договір з Мазепою проти Москви. Тоді Петро І розуміє, що несправедливо помічника Палія на каторгу відправив.
Шведсько-українське військо зіткнулось на полі бою з російським, розбивши його. Випущений Іван Палій разом з однодумцями підтримали Петра І. Але в результаті Мазепа програє.
XXIV—XXVI
Гетьман тікає до Молдавії та жалкує, що йому не вдалось позбутись російського ярма. Так на чужині Іван Мазепа і помирає.
Його кінець був безславним, хоч він був вірним сином України…
Мазепа до останньої хвилини життя залишається вірним своїй любові до народу й України, ім’я якої було останнім словом на його устах у хвилину смерті: «Прощай, Україно, прощай!».
Авторські права на переказ належать сайту dovidka.biz.ua.