Співомовка: що це? Особливості

співомовка Поради

Щоб зрозуміти особливості та ознаки сповомовок потрібно знати визначення цього жанру. Що ж це?

Співомовка: що таке?

Співомовка —  короткий гумористичний вірш, часто побудований на якомусь народному анекдоті, дотепі, приказці чи казковому мотиві.

Основоположником жанру співомовка в українській літературі став Степан Руданський. Він був спражнім талантом та першовідкривачем. По іншому назвати автора творів унікального жанру – співомовка, і не можна.  У 1851—1860 роках  Руданський створив три рукописні збірки «Співомовок».

Закріпив цей жанр в українській літературі Іван Франко, створивши цикл «Нові співомовки». Письменник називав співомовки «короткими епічними анекдотами, сюжет яких взятий з уст народу».

Особливості співомовок

Ознаками співомовки є:

а) сюжет побудовано на основі народного анекдоту, гумористичного чи сатиричного усного оповідання, казки, приказки;

б) автор розповідає про якийсь один комічний випадок;

в) розвиток дії динамічний;

г) розв’язка є несподіваною;

ґ) головних дійових осіб одна-дві;

д) твір закінчується гострим, дотепним висловом;

є) невеликий обсяг;

є) віршова форма.

Співомовка не ВЛАСТИВА ознака – сатиричний характер.

Чим відрізняються співомовки від гуморесок?

Співомовки — це своєрідний жанр української сатирико-гумористичної поезії, в основі якої яскраво виражені фольклорно-етнографічні мотиви, байкарські традиції. Це здебільшого короткий гумористичний вірш, побудований на основі народного анекдота, приказки чи притчі.

Гумореска – невеликий за обсягом художній твір, у якому розповідається про комічну пригоду чи рису характеру людини.  Ознаки гуморески – це яскравий, динамічний сюжет і відсутність детальної характеристики персонажу – дві основні ознаки гуморески.

Ці жанри схожі, але відрізняються не лише за темами та мотивами. Якщо співомовка може бути лише віршової форми, то гумореска може бути написана в прозі.

Співомовки побудовані на народній приказці чи прислів’ї. Гумореска ж просто жартівливий твір із комічним сюжетом.

Оцініть статтю
Додати коментар