“Тарас Бульба” аналіз повісті допоможе визначити, який жанр, тема, ідея, головна думка, проблематика, сюжет, композиція, головні герої. Літературний паспорт твору Гоголя допоможе в підготовці до уроку.
“Тарас Бульба” Гоголь аналіз твору (паспорт)
Автор – Микола Гоголь
Рік написання – 1835
Жанр “Тарас Бульба” – історична повість.
Рід літератури – епос
У центрі оповідання – доля козацького полковника Тараса Бульби та двох його синів. Зав’язка – приїзд колишніх бурсаків в батьківський дім. Кульмінацій декілька. Розв’язка – загибель самого Тараса Бульби.
Тема – Зображення історичних подій ХVІ – ХVІІ століття в Україні, побуту, звичаїв Запорозької Січі
Ідея – Уславлення військового товариства, звеличення подвигу, патріотизму, відданості ідеї захисту рідної землі.
Основна думка – Любов до Батьківщини, звеличення козацтва.
Головні герої:
- Тарас Бульба – головний герой, полковник козаків
- Андрій – менший син Тараса
- Остап – старший син Тараса
- дружина Тараса Бульби
- польська панночка – дочка польського воєводи. Це дівчина в яку був закоханий Андрія, через яку він зрадив Вітчизні;
- татарка – служниця панночки;
- єврей Янкель – повідомив Тарасу про зраду Андрія, а згодом ще й допоміг дістатися до Варшави
- польський гетьман Потоцький.
- Козаки-запорожці – Кукубенко, Бородатий, Кирдяга, Балабан, Степан Гуска, Мусій Шило, Метелиця, Вертихвіст, Бовдюг, Голокопитенко та ін.
Час подій – ХV століття
Місце подій – Хутір Тараса Бульби, Запорізька Січ, фортеця Дубно, Варшава
Проблематика “Тарас Бульба”
- Захист рідної землі.
- Моральний вибір.
- Єдність, згуртованість –запорука перемоги.
- Кохання, вірність, самопожертва.
- Стосунки батьків і дітей.
- Честь і зрада
Композиція твору “Тарас Бульба”
Повість поділена на 12 глав.
Зав’язка: повернення у батьківський дім синів Тараса Бульби Остапа й Андрія
Розвиток дії: приїзд Тараса з синами на Січ. Битва козаків з поляками, осада фортеці Дубно
Кульмінація: Зрада Андрія, вбивство Тарасом Бульбою сина за зраду; Полон та страта поляками Остапа
Розв’язка: загибель Тараса Бульби
“Тарас Бульба” сюжет
Повість «Тарас Бульба» розповідає читачеві про боротьбу українського народу з польською шляхтою. Широке, епічне зображення цієї боротьби визначило патріотичний пафос повісті. Гоголь показав у своєму творі узи дружби, що зв’язують два братніх народи – російський і український – в їх спільну історичну долю.
До Тараса Бульби повернулися сини – Остап та Андрій, які навчалися в бурсі. Головний герой вирішив відвести Остапа і Андрія на Січ. Та на Січі козаки не вчаться бойовим мистецтвам, а розважаються. Тарас бунтує, хоче, хоче щоб козаки вирушили в Польщу. Та кошовий не хоче порушувати закон: було укладено мир між країнами. Він не підтримав Тараса. Будучи впертим, Бульба підмовляє товаришів, щоб позбавити права кошового на владу, а замість нього призначити давнього знайомого Тараса.
Найбільшим сюжетним переворотом у повісті є вбивство Тарасом свого сина Андрія. Батько міг би по-іншому вчинити із сином: помилувати; взяти в полон чи ще будь-що, варіантів можна було б придумати багато, але справедливість, рішучість не зупинила Тараса. Мужність, віра в ідеали народу пересилює його: він вбиває Андрія.
Згодом Тарас втрачає ще й Остапа. Поляки захопили його в полон і привселюдно стратили… Переживши смерть синів – Тарас Бульба починає мстити – вбиває поляків, спалює цілі міста.
Козаки обрали Тараса отаманом, вбачаючи в ньому відважність воїна. А тому організували похід на Польщу під його проводом. У битвах Тарас більше турбується про своїх козаків, як про себе. Відчуваючи, що може смерті не оминути, просить згадувати його в піснях. Потрапивши в полон до князя Потоцького, Тарас показав себе як мужній і сильний козак. Страшну кару — спалення на вогнищі — сприйняв із піднятою головою.
До якого стильового напряму належить повість? романтизм
Ознаки романтизму у творі “Тарас Бульба”
- розкриття внутрішнього світу героїв;
- наявність релігійної свідомості;
- посилення уваги до національно-історичної тематики;
- головний герой твору пов’язує свою долю з долею народу, з боротьбою за національну незалежність; люди (козаки) сильної волі, мужні, духовно багаті;
- піднесена, емоційна, насичена яскравими народнопоетичними засобами художньої виразності мова твору
Характеристика головних героїв “Тарас Бульба”
Тарас Бульба – головний герой, хоробрий та суворий козацький полковник. Він є батьком Остапа й Андрія. Він вірою та правдою захищає свою Батьківщину і релігію. Він був одним з корінних козацьких полковників старого гарту. Попри похилий вік, він був сильний фізично і морально. Для нього героя важливо бути захисником, воїном, вірним товаришем і патріотом. Тарас Бульба не умовно-богатирський образ – він наділений конкретними історичними рисами. Гоголь правдиво малює образ козака тієї суворої епохи. Лише в рідкісні проміжки затишшя Тарас повертається до мирного сімейного життя; решту часу він – воїн, віддає себе служінню вітчизні.
Тарасу не властиві коливання, він завжди знає свою мету; свій борг він бачить в бездоганному служінні батьківщині, звідси витоки його безстрашності і мужності. «Груба прямота вдачі» Тараса Бульби протиставлена зніженості польської шляхти і тим представникам козацтва, які переймали її звички.
Вірність батьківщині, кохання до неї для Тараса вище кровного споріднення і особистої прихильності. Тим страшніше трагедія, яка торкнулася його родини. Було у полковника Бульби два сини, старший – Остап і молодший – Андрій.
Остап – старший син козацького полковника Тараса Бульби, брат Андрія і хоробрий воїн. Остап, як і брат закінчив Київську бурсу і повернувся додому. Остап відрізнявся гарячим, непохитним характером, мужністю і рішучістю. Остапа Гоголь наділяє богатирськими рисами. В Остапі ми бачимо продовжувача батьківської справи, Тарас ним пишається. Для Остапа, як і для інших козаків, немає нічого дорожче вітчизни, і для неї він готовий разом з усіма перенести найстрашніші муки і смерть. У сцені страти Остап, що піддається нелюдським тортурам, не втрачає мужності, знаючи, що його загибель не марна.
Андрій – молодший син Тараса Бульби, брат Остапа. Андрій – людина більш тонка, він вміє цінувати красу в навколишньому житті. Андрій не марив боями, ставився до них байдуже. Коли вони з братом навчалися в Київській академії, він був винахідливим, всі пустощі залишалися безнаканими для нього. Цей герой легко захоплювався мирськими розвагами. Ще під час навчання він захопився польською панночкою. Він так любив її, що відрікся від батьківщини і близьких, ставши зрадником.
Бульба сам стратив свого сина, який зрадив батьківщину та родину.
Андрій ставши на шлях зради, «пропав для всього козацького лицарства», не став молодий козак захисником рідної землі, а разом з ворогами став вбивати своїх колишніх друзів і товаришів.
Образи двох братів – це два можливих людських життєвих шляхи. Це або безсмертя в ім’я народного щастя, або безславна смерть зрадника, ім’я якого нащадками якщо й буде згадуватися, то з ненавистю і ганьбою.
Дружина Тараса і мати Остапа й Андрія – любить своїх дітей. Чоловік ставився до неї холодно, вдома був рідко, а іноді ще й бив її. При розлученні з синами, вона просиділа всю ніч, мріючи, щоб та не закінчилася. Жінка передчувала, що вже не побачить своїх дітей.
Панночка – дочка воєводи, гарна дівчина, в яку закохався Андрій. Спочатку він дуже здивував її, забравшись через трубу каміна до неї в спальню в Києві. Вона сховала його під ліжко, а потім наказала служниці вивести його. Вдруге вони зустрілися під час облоги міста, вона його побачила з кріпосної стіни і відправила до нього служницю.
Татарка – дівчина, яка була служницею у панночки. Саме вона розшукала Андрія вночі при облозі міста, розповівши, що панночка голодує в обложеному місті.
Янкель – хитрий і жадібний єврей, що живе разом з козаками. Він дуже любить гроші і намагається не упустити жодної можливості для збагачення. Він торгує різними товарами, дає гроші в борг під відсотки і т.д. Саме він повідомляє Тарасу про те, що Андрій став зрадником. Крім цього, як-то Тарас рятує Янкеля від Запорожців, які хотіли його вбити. На знак подяки за це, той допомагає Бульбі дістатися до Варшави, щоб спробувати врятувати сина Остапа.
Потоцький – польський Гетьман, який спочатку був розгромлений, після чого поклявся більше не вступати в протидію з козаками, але порушив клятву. З п’ятьма полками він наздогнав полк Тараса, захопив його в полон і спалив живцем, прив’язавши до дерева.
Непогано…Але малувато~
мало???????
Текст кто-то вообще проверял на ошибки?
Нэт
писати вчись
Дружні, народи? Та щоб тобі руки покрутило таке писати, авторе!
Зараз також так вважаєш?)
ага, дружні народи….
класс