“Тарас Бульба” характеристика головного героя

тарас бульба характеристика головного героя тараса 8клас

Образ Тараса Бульби в повісті М. В. Гоголя втілює всі кращі якості, властиві героїчній  особистості епохи боротьби українського народу за визволення від гніту поляків. Характеристика Тараса Бульби з цитатами допоможе розкрити його образ.

“Тарас Бульба” характеристика Тараса

Тарас Бульба – головний герой однойменної повісті М. В. Гоголя, козацький полковник, хоробрий воїн, батько Остапа й Андрія. Це дуже вольова людина, вірою і правдою захищає свою вітчизну і релігію. Він був одним з корінних козацьких полковників старого гарту. Відрізнявся грубою прямотою і суворою вдачею. Незважаючи на свій похилий вік, він був досить сильний фізично і морально. Для цього героя важливо бути захисником, воїном, вірним товаришем і патріотом. Тому дружина майже його не бачила, хіба що два-три дні на рік. Сім’я для нього на другому плані, хоча виховання та освіта дітей були дуже важливими. Обидва сини, Остап і Андрій, були відправлені на навчання до Києва.

Після повернення він вирішив їх навчити школі життя і сам відвіз в Запоріжжі, де вони пішли війною на поляків.  Він вважав, що «нет лучшей науки для молодого человека, как Запорожская Сечь». В ході битви з поляками, стало очевидно, що молодший син Андрій здатний відректися від усіх заради любові до жінки. Не пробачивши йому слабкості, боягузтва і зради, Тарас Бульба власноруч його вбив, навіть не поховавши. А заради старшого сина, який був справжнім воїном, і сміливо боровся за батьківщину, він готовий був на все.

Але доля виявилася жорстока до старого козака і відняла у нього і Остапа. Той був полонений і страчений у Варшаві. Тарас Бульба був присутній при страті сина і нічого не зміг вдіяти. В кінці повісті військо польського гетьмана Миколи Полоцького наздогнало і Тараса. Він був прив’язаний залізним ланцюгом до дерева і спалений.

Останні миті життя самого Тараса сповнені героїзму і самовідданої любові до товаришів по зброї. Тарас не думав про свою швидку і болісну смерть, не відчував болю в палаючих ногах. Він був сповнений бажання виручити своїх відважних соратників, які потрапили в біду, він допоміг їм врятуватися, сподіваючись на те, що друзі його продовжать святу справу, на яку він життя своє поклав. Безсумнівно, Тарас Бульба був героєм свого часу. Зображуючи його, автор використовував події з життя інших видатних командирів і отаманів.

Риси характеру Тараса Бульби: сміливий, мужній, рішучий, завзятий, вірний свой Вітчизні.

риси характеру тараса бульби

Цитатна характеристика Тараса Бульби

1) «Та коли на те пішло,то й я з вами їду!.. Якого дідька мені тут ждати? Я поїду з вами на Запорожжя».

2) «Козак не на те, щоб морочитися з бабами».

3) «Ось так лупцюй кожного, як мене стусав. Нікому не спускай».

4) «А що, панове? Є ще порох в порохів­ницях? Чи не ослабла козацька сила? Чи не гнуться козаки?»

5) «…промовив слово до козаків, – не на те, щоб їх підбадьорити, бо знав він, що й без того міцний дух мають козаки, а просто самому кортіло висловити все те, що було в нього на серці».

6)«Бульба був страшенно впертий. Тарас був із корінних полковників давнього гарту: весь він удався в бойове завзяття  і відзначився крицевою щирістю своєї вдачі. Він кохався у простому побуті козацькому…».

7)«Все давало йому перевагу над іншими: і його літа, і бувалість, і вміння керувати своїм військом, і величезна ненависть до ворога».

8) “… Тарас полковник, – дай Боже йому віку довгого і щоб таких полковників було більше в Україні! ..”

9) “… Багато хто переймав польські звичаї, заводили розкіш, чудові прислуги, соколів, ловчих, обіди, двори. Тарасу було це не до снаги. Він любив просте життя козаків і пересварився з тими з своїх товаришів, які були прихильні до варшавської сторони, називаючи їх холопами польських панів … “

10) “… Зупинився синовбивець і довго дивився на бездиханне тіло …”

11) “…Тарас був надзвичайно важкий і дебелий … “

12) “Бульба був страшенно впертий.”

13) “Він таки й любив поніжитись у теплі, коли бував удома.”

14. “Старий Тарас думав про давню давнину: перед ним проходила його молодість, його літа, — літа, що промайнули і не вернуться, згадуючи які, завжди тужить козак, бажаючи, щоб молодість тривала все його життя.”

15) “– Стій же й не ворушися! Я тебе породив, я тебе й уб’ю! – промовив Тарас.”

План характеристики Тараса Бульби

"Тарас Бульба" характеристика головного героя

Аудіокнига “Тарас Бульба” українською

Інформаційне гроно Тарас Бульба

інформаційне гроно тарас бульба

Оцініть статтю
Додати коментар

  1. Вчитель Мови

    дуже добре розписано !

    Відповіcти