Течії Індійського океану: теплі та холодні

Географія

Індійський океан має особливу схему течій, яка властива тільки йому. У статті є відомості про течії Індійського океану, про їх вплив на клімат прибережних територій.

Течії Індійського океану: теплі та холодні

В Індійському океані течії утворюють північний і південний кругообіг, проте північний підпорядковується мусонним вітрам, змінюючи напрямок по сезонах. Складемо список основних течій.

Теплі течії Індійського океану:

  • Мусонні,
  • Південна Пасатна,
  • Мозамбіцька,
  • Мадагаскарська,
  • Голкова.

Холодні течії Індійського океану:

  • Сомалійська течія,
  • Західно-Австралійська,
  • Західних Вітрів (найбільша).

Карта течій Індійського океану

Течії Індійського океану: теплі та холодні
Карта течій Індійського океану

Північний круговорот
Мусонні вітри визначають характер руху морських поверхневих вод. Взимку північно-східний мусон формується в Бенгальській затоці і несе води до африканських берегів, де повертає на південь вздовж узбережжя, потім, згорнувши на схід, перетворюється в Екваторіальну протитечію. Протитечія досягає берегів Суматри, де розділяється на 2 потоки. Один направляється в Андаманське море і замикає зимовий круговорот, другий через протоки спрямовується в Тихий океан.

Влітку водні маси спрямовуються в зворотну сторону, при цьому протитечія відсутня. Південно-західний мусон формується біля африканського берега, його основа – холодна Сомалійська течія. В районі Зондських островів течія Мусонна об’єднується з Південною пасатною.

Південний круговорот
Південний круговорот діє постійно, без змін. Південна пасатна течія від австралійських берегів прямує до Мадагаскару, де утворює протитечії, Мадагаскарську і Мозамбіцьку течії. Останні огинають острів і об’єднуються в течію Голкового мису, яка ділиться на 2 потоки. Один направляється в Атлантику, другий вливається в течію Західних вітрів. Біля берегів Австралії від нього відділяється Західно-Австралійська течія, що з’єднуються з Південною пасатною в районі Зондських островів.

Вплив течій на клімат узбереж

Теплі океанічні течії переносять до берегів тепле вологе повітря, яке над сушею викликає сильні дощі. В результаті на Мадагаскарі, Зондських і Андаманських островах, південно-східних берегах Африки, узбережжях Індії сформувалися вологі і мусонні ліси. В Індії мусонні дощі нерідко викликають катастрофічні повені.

Холодні течії приносять більше сухе і холодне повітря. На берегах створюються умови для розвитку сухих саван (півострів Сомалі) і напівпустель, аж до пустель (пустеля Те-Пінаклс). Відгалуження від Течії Західних Вітрів проникає в Велику Австралійську затоку, що призвело до утворення напівпустелі на рівнині Налларбор.

Отож, у цій статті ми дізналися про теплі та холодні течії Індійського океану, найбільші з них Течія Західних Вітрів і Пасатна. Течії сильно впливають на прибережний клімат. Формуються вологі ліси або сухі райони, незважаючи на близькість моря.

Оцініть статтю
Додати коментар