Чумацький Шлях — власна назва галактики, у якій розташована наша Сонячна система, а також усі зорі, які ми бачимо неозброєним оком.
Цікаві факти про Чумацький Шлях
Чумацький шлях включає в себе близько 100 млрд. зірок різних розмірів (Сонце – одна з них) і близько 200 млрд. планет. Відстань між краями нашої галактики настільки велика, що світло зможе подолати цю відстань за 97,8 тис. років.
Наша Сонячна система зовсім крихітна порівняно з Чумацьким Шляхом, який виразно видно з Землі в телескоп. До винаходу телескопів Чумацький Шлях люди бачили як розмиту світлу смугу на небі. Стародавні греки і римляни назвали його молочною річкою або молочною дорогою, звідси і сучасна назва.
Таємниця Чумацького Шляху не давала людям спокою протягом довгих століть. У міфах і легендах багатьох народів світу його називали Дорогою Богів, таємничим Зоряним Мостом, який приводить в райські кущі, чарівною Небесною Рікою, наповненою божественним молоком. Вважають, що саме він мався на увазі, коли старовинні казки говорили про молочну річку з медовими берегами.
З початку 1950-х років астрономи створювали карти Чумацького шляху. Перші моделі Галактики створювалися на основі радіоспостережень за газоподібними хмарами в Галактиці, в результаті чого було висунуто припущення про спіральну будову Галактики з чотирма великими «руками», що складаються з зірок, які отримали назви Норма, Скутум-Центавр, Стрілець і Персей.
Крім «рук» в центральній частині Галактики є смуги, що складаються з газу і пилу. Наше Сонце розташовується поблизу невеликої, складеної з окремих фрагментів, «руки», яка називається «рукавом Оріона» або «слідом Оріона» і розташовується між «рукавами» Стрільця і Персея.
Наша Сонячна система знаходиться у зовнішнього краю Чумацького Шляху, на відстані 26 тисяч світлових років від центру галактики. Якщо подивитися на сузір’я Стрільця, то опинишся обличчям до ядра галактики. Якщо повернутися до сузір’я Кассіопея, опинишся обличчям до зовнішнього краю галактики. Якби діаметр Чумацького Шляху склав 170 км, то наша Сонячна система мала б діаметр 2 мм.
У середній частині Галактики знаходиться потовщення, яке називається балджем (англ. Bulge – потовщення), що становить близько 8 тисяч парсек в поперечнику. У центрі Галактики, як видно, розташовується надмасивна чорна діра (Стрілець A *) навколо якої, імовірно, обертається чорна діра середньої маси. Їх спільна гравітаційна дія на сусідні зірки змушує останні рухатися по незвичайним траєкторіям.
Центр ядра Галактики знаходиться в сузір’ї Стрільця. Відстань від Сонця до центру Галактики 8,5 кілопарсек (2,62 · 1017 км, або 27 700 світлових років).
Хоча «руки» Галактики справляють враження виру, чітких форм і обрисів, насправді, при русі по орбіті навколо центру Чумацького шляху зірки постійно переміщаються то всередину, то назовні від них.
За допомогою комп’ютерного моделювання, фахівці з Гарвардського-Смітсонського Центру Астрофізики зробили висновок, що наша галактика та галактика Андромеди, які наближаються одна до одної зі швидкістю біля 500 тисяч км/год, врешті-решт об’єднаються. Це станеться приблизно через 2 мільярди років.