Цікаві факти про корозію металів (ржавчину) викладені в цій статті.
Корозія металів: цікаві факти
Практично всі сплави і метали повільно руйнуються під дією деяких факторів навколишнього середовища. Коли метал взаємодіє з атмосферними опадами і речовинами повітря на його поверхні утворюється плівка, яка складається з карбонатів, оксидів, сульфідів і подібних з’єднань. Вони володіють протилежними металу властивостями. У повсякденному житті такий процес ми називаємо «іржею» і «ржавінням» коли бачимо наліт коричнево-рудого кольору на металевих виробах. Науковий термін ржавіння – це корозія металів.
Корозія є мимовільним процесом руйнування металів і його сплавів під впливом чинників навколишнього середовища. З латині термін «корозія» позначає «corrodere», тобто «роз’їдати». Дії корозії піддаються не тільки метали, а й каміння, дерево, полімери та пластмаси.
Щороку корозія знищує від 10% до 20% всього виплавленого металу.
У Швейцарії вчені сконструювали прилад, який відновлює метал з іржі. У ньому річ або виріб, яктй піддався коррозії, «бомбардується» молекулами водню. Через кілька годин відбувається «омолодження» виробу і йому повертається колишній вигляд, міцний і чистий. При цьому його форма залишається незмінною. Звичайно, метал, сильно пошкоджений іржею, відновити не вдасться.
Швидкість корозії, як і будь-якої хімічної реакції, дуже сильно залежить від температури. Підвищення температури на 100 градусів може збільшити швидкість корозії на кілька порядків.
Іржа виступає в техніці як захисний засіб. Наприклад, люди освоїли виплавку низьколегованих сталей, що містять в малому відношенні хром, нікель і мідь. Така сталь дуже швидко іржавіє, але під шаром іржі видно чорну щільну плівку, яка захищає метал від подальшого впливу корозії. Єдиний момент – для утворення захисного шару необхідно багато часу, до 4-ох років.
Іржа має хорошу сорбційну здатність до органічних речовин. Після того, як іржаве залізо було викопано з органічними речовинами, його нагрівали в горнах, після гартували водою шляхом охолодження. У поверхневому шарі металу з’являлися азот і вуглець, які зміцнювали виріб і надавали йому особливу твердість.
Римський бог Робігус є покровителем іржі.
Іржа є однією з найбільш поширених причин аварій мостів. Так як іржа має набагато більший обсяг, ніж вихідна маса заліза, її нарощування може привести до нерівномірного прилягання один до одного конструкційних деталей. Це стало причиною руйнування моста через річку Міанус в 1983 році, коли підшипники підйомного механізму проржавіли всередині. 15 грудня 1967 року Срібний міст, що з’єднує Пойнт Плезант, штат Західна Віргінія, і Канауга, штат Огайо, несподівано звалився в річку Огайо. У момент обвалення 37 автомобілів рухалися по мосту, і 31 з них впали разом з мостом. 46 людей загинули, і 9 постраждали. Причиною обвалення стала корозія.
Існують різні способи захисту металу від корозії, наприклад гаряче цинкування і фарбування.