Чи знаєте ви щось цікаве про Трипілля та Трипільську культуру? Цікава інформація про трипільську культуру для дітей і дорослих розповість коротко про пам’ятки Трипілля, про те як жили трипільці та які їх характерні риси. уявлення про світ трипільців
Цікаві факти про Трипілля
Наприкінці XIX століття київським археологом Вікентієм Хвойкою біля села Трипілля, що на Київщині було досліджено нове поселення. Він відкрив археологічну культуру, яка від місця першого її виявлення отримала назву трипільської. Зразки матеріальної і духовної культури, аналогічні тим, які були знайдені Хвойкою, були пізніше знайдені у багатьох місцях Правобережної України. Їхній аналіз привів археологів до думки про те, що вони не мають відношення ані до часів Київської Русі, ані до більш пізніх історичних періодів нашої історії, а є самостійним утворенням.
Трипільці жили на землях між Карпатами і Дніпром на територіях сучасної Румунії, Молдови та України, загальною площею понад 350 тис. км². А населення їх за різними оцінками могла становити від 400 тисяч до двох мільйонів чоловік.
Розміри поселень трипільців вражають! Найбільшим із відкритих на даний час є протомісто Тальянки площею 450 гектарів, в якому проживало до 30 тисяч людей. Воно в чотири рази більше за Вавилон! Ніде більше у світі подібних міст на той час не було!
У трипільців були навіть 2-поверхові будинки. У такому будинку могло жити кілька поколінь трипільців. Будинки, як ззовні, так і зсередини, усіляко прикрашались.
Трипільці віддавали перевагу вирощуванню ячменю, проса та пшениці. Уже тоді вони застосовували принцип сівозміни, що забезпечував високу врожайність.
Що їли трипільці? Віддавали первагу рослинній їжі – каша, хлібці та коржі, відвари з трав. Також пили молоко, уміли виготовляти сметану, масло і сир. М’ясо їли рідко, лише на свята. Деякі дані свідчать, що трипільці вміли виготовляти пиво.
Цікаві факти про трипільську культуру
Особливою шаною в трипільців користувалась жінка – матір. Саме з тих часів ця пошана перейшла до українського народу.
Наприклад, слово «зять» походить від слова «взять». Це означає, що якщо сьогодні хлопець обирає собі наречену і бере її собі за дружину, то в ті часи було звичайним явищем, коли дівчина або її батьки, обирала собі нареченого і брала його за чоловіка.
Трипільці винайшли ткацький верстат і носили одяг. Жінки Трипілля носили різної довжини приталені сукні, спідниці, сорочки. Чоловіки – штани та сорочки. Усе це було прикрашене вишивкою. Хоча на той час сусідні народи носили лише шкури.
Трипільці оздоблювали свій одяг, взуття і головні убори прикрасами із міді, каменю, бурштину та скла. Обов’язковим елементом декору були амулети.
В якості транспорту трипільці використовували сани, які запрягались биками. Широкого застосування набули човни. Колесо трипільцям було невідоме.
Найхарактернішою рисою трипільської культури – є міста. Вони являли величезні за площею поселення з великою кількістю будинків.
Трипільці тримали домашніх тварин – биків, свиней та корів, курей, овець. Більшість вчених дотримується думки, що вони приручили коня та собаку.
У трипільців були свої каменярні, гончарні, великі плавильні печі та горни. Вони володіли високою технікою обробки каменю.
Трипільці своїми високими технологіями обпалювання глини випередили греків на три тисячі років. Їх вироби з глини вражають дослідників. Як 6 тисяч років тому можна було створювати такий глиняний посуд?
Керамічні виробу трипільці розписували чорною, червоною, білою та жовтою фарбами, прикрашали складним орнаментом, який відображав їх язичницькі та космогонічні погляди.
Вони виготовлювали інструменти та прикраси з міді, що свідчить про розвиток металургії та металообробки.
Генетики стверджують, що 55% українського народу походить саме від трипільців. Особливо це простежується по генетиці жіночої статі.
Ймовірно, що основаною причиною занепаду стала загальна нерозвинутість матеріального виробництва та посиленням впливу степових племен.
Сподіваємося, що з цієї статті Ви дізнались щось цікаве про трипільців з цієї статті.