Цікаві факти про цивілізацію Майя зібрані в цій статті.
Цивілізація Майя: цікаві факти
Цивілізація майя зародилася приблизно у 2000 р. до н.е. е. і досягла піку свого розвитку в 250-900 рр. н. е.
Індіанці майя проживали на територіях, які зараз належать Мексиці, Гватемалі, Гондурасу, Сальвадору.
Кожне плем’я утворювало незалежне місто-держава, на чолі якого стояв правитель, він обирався довічно і мав необмежені права.
Медицина майя була досить просунута. Вони зашивали рани за допомогою людського волосся, пломбувати зуби і навіть виготовляли протези. Представники цієї цивілізація неперевершено лікували не тільки переломи кісток, але і були майстерними стоматологами.
Майя використовували засоби знеболювання. Ці люди для різних релігійних ритуалів використовували галюциногенні ліки, які виготовляли з певних видів грибів, берізки, пейота, а так само з тютюну.
Майя були завзятими гравцями мезоамериканської гри в м’яч. Майданчики для гри були знайдені у всіх великих містах цивілізації, а сама гра часто пов’язувалася з обезголовлюванням жертви, швидше за все, з команди, що програла
Майя були, мабуть, першою цивілізацією, яка використала число 0. Згодом індійські математики вперше використовували його як математичну величину при розрахунках
Майя ніколи не використовували залізо або сталь. Їхня зброя була зроблена з обсидіану або вулканічних порід
Майя перейнялися ідеєю того, щоб у їхніх дітей були неприродні фізичні риси. Ось приклад: для того, щоб лоб був плоский, до лоба немовляти прив’язували дошку. Спеціально майя формували у дітей косоокість. Для цього батьки постійно тримали перед очима дитини різні предмети.
Крім плоских лобів і косоокості майя-дворянин надавав своєму носу форму дзьоба за допомогою спеціальної замазки, а його зуби інкрустували нефритом
До речі про зуби: аристократки з племені загострювали свої зуби
У їх архітектурі були арки і гідравлічні системи зрошення, для яких потрібно було знати геометрію. Ще майя знали, як робити цемент.
В сауни майя ходили як прості люди, так і вожді, жерці і інша знать. Принцип дії цих лазень був аналогічним сучасним саунам, – розжарені камені поливали водою і очищали своє тіло парами.
Майя вважали людські жертвоприношення величезною честю
Майя дійсно практикували людські жертвоприношення, але для жертви це вважалося милістю.
Майя вірили, що до раю треба ще дійти: спочатку доведеться пройти через 13 кіл пекла, і тільки потім людина отримає вічне блаженство. І подорож ця така важка, що добираються не всі душі. Але був і прямий «квиток в рай»: його отримували померлі під час пологів жінки, жертви воєн, самогубці, загиблі при грі в м’яч і ритуальні жертви.
Так що стати жертвою вважалося у майя високою честю – ця людина була посланцем до богів. Астрономи і математики використовували календарі, щоб точно знати, коли слід принести жертву і хто підходить на цю роль найкраще. З цієї причини жертвами майже завжди ставали майя, а не жителі сусідніх племен.
Ніхто не знає, що викликало падіння культури майя. З невідомих досі причин центри майя, розташовані на південних низинах, прийшли в занепад в період з 8 по 9 ст. Було висунуто багато теорій, наприклад, перенаселення, вторгнення, повстання і втрата ключових торговельних шляхів. А також природні катастрофи, епідемії та кліматичні зміни.