“Цвіт яблуні” Коцюбинський аналіз

цвіт яблуні аналіз Укр. літ.

“Цвіт яблуні” Коцюбинський аналіз – тема, ідея, жанр, сюжет допоможуть підготувати літературний паспорт твору. “Цвіт яблуні” скорочено допоможе згадати про основні події твору.

“Цвіт яблуні” аналіз твору (паспорт)

Автор – Михайло Коцюбинський

Рік написання – 1902

Рід: епос.

Жанр: етюд/новела.

Напрям: модернізм.

Течія: імпресіонізм.

Тема: роздвоєність людини, внутрішня боротьба почуттів батька й письменника.

Ідея: неповторність людини, цінність та швидкоплинність людського життя.

Композиція твору “Цвіт яблуні”

  • Зав’язка. У оповідача помирає донька. У неї лихоманка, з її грудей він чує свист.
  • Розвиток дії. Оповідач не може спати уже три ночі, він страждає, бо його дитина помирає, а лікар дає зрозуміти, що врятувати її не можна.
  • Кульмінація. Зі спальні уже не чути свист, а його жінка починає голосно кричати…
  • Розв’язка. Герой підтримає жінку, але поглянувши на посиніле тіло доньки виходить у сад, де саме квітнуть яблуні. Він вертається до доньки і обкладає її тіло цвітом яблуні.

Символічні образи:

  • яблуневий цвіт – надія, а одночасно й туга за минулим;
  • годинник – невпинний відлік до смерті; свічка – ніжність та нетривкість життя;
  • свист – смерть.

Символічні кольори, яким надається особливе місце в творі: чорний, жовтий, білий, зелений, сірий.

Сюжет цього твору розмитий, що властиво імпресіоністичним творам: на очах батька вмирає його ніжний цвіт — люба донька; під час похорону батьком оволодіває почуття спостерігача; він намагається запам’ятати кожну деталь, кожне відчуття і враження, бо вони колись послужать «матеріалом» для творчості.

Батько дівчинки — письменник. Розповідь ведеться від першої особи — самого батька, тому читач стає інтимно посвяченим у душевні переживання героя, який ніби роздвоєний у своїх почуттях, з одного боку, він люблячий батько, а з іншого — письменник, який у моменти трагедії фіксує процес народження образів у своїй уяві. Таке роздвоєння підсилює психологізм у творі. Символічний образ зірваного яблуневого цвіту, яким батько обкладає тільце дитини, асоціюється з передчасно перерваним життям (прекрасним, але таким коротким). Цей образ глибоко вражає ще й тому, що життя дівчинки обірвалося саме у весняну пору, коли все в природі народжується або відроджується.

Оцініть статтю
Додати коментар