Солі, також як і білки, вуглеводи, жири і вода необхідні нашому організму для нормальної діяльності. Сіль – постачальник іонів натрію, що відповідає за багато функцій організму. Але надлишок також шкідливий, як і недолік.
Не все те не містить солі, що несолоне . Так, всі овочі і фрукти містять сіль.
Багато солі в таких продуктах: ковбасах і копченині, сирах, м’ясних і рибних консервах. Чіпси, сухарики, горішки та інші подібні закуски буквально засипані сіллю. А лідерами за змістом невидимою оку солі можна по праву вважати бульйонні кубики і соєвий соус, який багато хто через непорозуміння вважають « природного» заміною солі сухою.
Також сіль міститься в овочах і фруктах, але значення дані середньостатистичні, оскільки її кількість залежить від грунту, добрив, поливу.
Наведемо деякі продукти з вмістом солі (мг/100 г):
* Питна вода 1-3
* Картопля 11
* Золотиста квасоля 71
* Гарбуз 6
* Просо 10
* Яблуко 28
* Редис 33
* Банан 37
* Зелений горох 8
Купуючи продукти в магазині – звертайте увагу на упаковку, де вказується кількість солі, що міститься в продуктах, так як смак може бути оманливим.
5 продуктів з високим вмістом натрію, які не сильно солоні на смак:
– Сосиски
– Крекери
– Консервовані бобові
– Консервовані овочі
– Рибні палички
5 продуктів з високим вмістом натрію, які взагалі не солоні на смак:
– Мюслі
– Хліб
– Тверді сири
– Молоко іноземного виробництва
– Паштети
В одній порції мюслів міститься приблизно стільки ж солі, скільки в 30 гр. розфасованих чіпсів.
Добова потреба в солі:
Мінімальна добова норма солі – 0.6 гр. в день.
Максимальна – 6 гр.
Щоб ви могли уявити скільки це, то одна чайна ложка солі важить 5 грам ( приблизно можна сказати, що там міститься 5 гр. Натрію), але крім цього, як ви вже знаєте, що і в крупах, і в овочах, і в фруктах є сіль.
Медичні дані вказують на те, що вживання солі у великих кількостях може бути небезпечно для певної групи людей, а саме для тих, хто страждає високим кров’яним тиском, порушенням роботи серцево- судинної системи і хворобою нирок.
Як знизити споживання солі ?
– Не забувайте читати етикетки, на них повинно бути зазначено кількість солі.
– Харчові продукти, що містять багато солі ( копчені, консервовані, мариновані та в’ялені продукти), потрібно їсти в малих кількостях і не вживати регулярно.
– Слід збільшити споживання продуктів, в яких міститься мало солі, таких як овочі та фрукти.
– Необхідно зменшити кількість солі, що додається при приготуванні їжі; замість неї для додання аромату можна додавати трави і спеції
– Не потрібно додавати сіль в їжу автоматично, потрібно спочатку спробувати їжу.
Для поліпшення смакових якостей несоленой їжі можна вживати журавлину, лимон, чорнослив, варення, мед, петрушку, кріп, корицю, лимонну кислоту, цукати, овочеві та фруктово -ягідні соки.