Уляна Кравченко біографія та цікаві факти з життя відомої письменниці коротко розкажуть про те, де народилася, де навчалася, про її особисте життя, захоплення.
Уляна Кравченко біографія скорочено
Юлія Юліївна Шнайдер (справжнє ім’я письменниці) з’явилась на світ 18 квітня 1860 року в Миколаєві, що на Дрогобиччині в родині повітового комісара Жидачівського повіту.
Початкову освіту дівчинка здобувала вдома. Її навчала німкеня, котра зуміла привити вихованиці любов до літератури. Юля виховувалась на книгах батька та газетах «Галицька зоря». Ще в юному віці вона почала віршувати. Після смерті батька, родина Шнайдерів проживала в домі письменника Миколи Устияновича.
Свою долю дівчина вирішила пов’язати з педагогічною діяльністю. Тому у віці 17 років вона починає навчатись у Львівській учительській семінарії. Саме тоді Юлія Шнайдер вибрала собі псевдонім на український манер – Уляна Кравченко. Пишучи своє, дівчина ховала свої рукописи та навіть закопувала їх від дядька, у якого проживала. Юлія захопилась вивченням української літератури та почала стежити за творчістю Франка, котрий став проводирем галицької літератури.
Навчання в семінарії закінчилось в 1881 році. Тоді ж світ побачив її оповідання «Калитка» у журналі «Зоря». Після семінарії дівчина працювала практиканткою у школі містечка Бірка, де тяжко працювала та вела гурток шиття. Колежанки постійно вели інтриги та заздрили їй, створюючи перешкоди. Тому молода вчителька, не отримавши душевного задоволення, вона віддається літературі. Загалом Юлія Шнайдер віддала педагогічній праці цілих 40 років життя та свої концепції вона описала в «Записках учительки».
Якось надіслані твори до журналу «Зоря» потрапили на очі Івана Франка. Він доробив один її вірш та в 1883 році він опинився у 21-ому номері цього видання. Франко також особисто написав Шнайдер листа, сповненого теплоти та заохочення до праці в літературному жанрі.
В 1884 році вона починає працювати в школі села Стоки. За клопотанням Франка, дівчині знайшлося місце у Львівській шестикласній школі для дівчат – сестер василіянок. Друзі стали бачитись частіше. В 1885 році вийшла перша її збірка «Primavera», написана жінкою українкою.
З листопада 1885 року по липень 1886 року поетеса працювала в селі Руденка приватною вчителькою в родині польського поміщика. Наступні 2 роки в селі Лужок на Дрогобиччині. Там вона дізналась про те, що Іван Франко, якого вона сильно кохала, одружився. Через рік по тому Юлія Шнайдер «помстилась» йому, вийшовши заміж за набагато старшого поляка.
У травні 1887 року поетеса вперше публікує свої твори під вибраним псевдонімом. Крім того, разом із іншими феміністками, жінка влаштовувала зібрання та демонстрації. Разом вони домоглися того, що жінкам було дозволеного навчатись в університеті.
В 1884 році вона заснувала Товариство руських жінок – першу українську феміністичну організацію, котра просувала ідеї культури, освіти та ідентичності. В 1929 році вони вперше відсвяткували День матері. Жінку називали «матір’ю українського фемінізму».
В 1891 році світ побачила друкована збірка «На новий шлях». В період з 1888 по 1920 роки Юлія Шнайдер працювала вчителькою в селі Сільці.
Не стало поетеси 31 березня 1947 року в Перемишлі.
Оповідання та збірки: Хризантеми, Сльози-мімози, Prima vera, В дорогу, Проліски, Лебедина пісня, В житті є щось, Шелести нам, барвіночку!
Уляна Кравченко цікаві факти
- Шнайдери – типово українізована родина німців у Галичині. Вона добре знали українську мову та культуру, а також родичалися з корінним населенням. Тому змалечку дівчина росла на польських і українських легенда та піснях, котрі виконувала мати письменниці.
- Уляна Кравченко активно листувалась з Іваном Франко. Вони писали один одному листи з листопада 1883 року і до самої смерті письменника 9 січня 1916 року. Вранці жінка могла давати йому обіцянку вийти заміж, а ввечері забирала свої слова назад. А він залишав для неї зашифровані послання в рубриці «Кореспронденція».
- Письменниця любила вирощувати квіти і називала себе «Королевою цвітів». Жінка активно вивчала місцеву флору, мала гарні квітники, справжній квітковий годинник та записувала в нотатник рідкісні назви рослин.
- Уляна Кравченко була вегетаріанкою та довгожителькою, проживши 88 років.
- Її дядько, в якого вона проживала в період навчання, був справжнім русофілом. Він розмовляв лише російською мовою та вимагав цього від своєї племінниці. Доходило до того, що дядько навіть читати українською забороняв.
- Кравченко відрізнялась власним, оригінальним стилем. Вона була сама дизайнеркою для себе, використовуючи народні мотиви. Уляна завжди обирала природню красу та користувалась яскравою косметикою по-мінімуму.
- Була заміжня за вчителем-поляком Яном Немєнтовським та в шлюбі народилось двоє доньок та син. Чоловік не підтримував її творчі досягнення, тому жінці довелось писати потайки. Він був на 17 років старший.