Повість М. Гоголя «Вечір проти Івана Купала» досить популярна та має елементи казки.
«Вечір проти Івана Купала» елементи казки у творі
— «Кинеш у воду — пливе чортячий перстень чи намисто поверх води, і до тебе ж у руки».
— «…Квіти почали між собою розмовляти голоском тоненьким, мов срібні дзвіночки; дерева загриміли сипучою лайкою…»
— «Спалахнула зірочка, щось тихо затріщало, і квітка розгорнулася перед його очима, мов полум’я, осяявши й інші навколо себе».
— «Великий чорний собака вибіг назустріч і, виючи обернувся на кішку, кинувся у вічі їй».
— «Зирк, замість кішки, баба з обличчям зморщеним, як печене яблуко, вся зігнута в дугу, ніс з підборіддям, мов щипці, якими лущать горіхи». «Іскри посипалися у неї з рота, піна з’явилася на губах».
— «Відьма тупнула ногою: синє полум’я вихопилося з землі; середина її вся освітилася і стала неначе з кришталю вимита і все, що було під землею, стало видно, як на долоні». «Відьма, вчепившись руками в обезглавлений труп, як вовк пила з нього кров…»
— «Простирало злетіло… Івасю! Закричала Пидорка і кинулася до нього, та привид увесь, з ніг до голови, вкрився кров’ю і освітив усю хату червоним світлом».
— «…Баран (смажений) підвів голову, блудячі очі його ожили і засвітилися… чорні щетинисті вуси значуще заморгали на присутніх».
— «…Сам церковний староста, що любив часом побалакати вічна-віч з дідівською чаркою, не встиг ще й двох разів дістати дна, як бачить, що чарка кланяється йому в пояс».
— «А тут з жінкою його теж диво: тільки що почала вона замішувати тісто у величезній діжі, як діжа враз вистрибнула: «Стій, стій!». Де там! Узявшися в боки, гордовито пішла навприсядки по всій хаті…»
Загалом, твор «Вечір напередодні Івана Купала» насичений фантастичними та містичними образами, один з яких, – диявол у людській подобі, Басаврюк, який з’являється майже з нізвідки, щоб заманити безневинну, але потребуючу або матеріального достатку, або взаємності в любові, або просто душу.