Відомі гетьмани України

богдан хмельницький Цікаві факти про Україну

Відомі гетьмани України 17 століття увійшли в нашу історію. Сьогодні ми визначимо прізвища відомих українських гетьманів, які боролись за майбутнє України, захищали землі від нападників, керували та намагалися покращувати життя простих людей.

ВІДОМІ УКРАЇНСЬКІ ГЕТЬМАНИ

1. Андрій Дорошенко

Дорошенко Андрій Дорофійович (1644-1709) — український політичний та військовий діяч часів Хмельниччини та Руїни, наказний гетьман.
У липні 1668 року призначений намісником на Лівобережній Україні. Влітку й восени 1672 року залишався наказним гетьманом у Чигирині. У 1675 році як посол їздив до Москви домовлятися щодо умов складання звання гетьмана Петром Дорошенком. Після зречення Петра Дорошенка з гетьманства у жовтні 1676 року перебрався на Лівобережжя. Цього року був обраний сосницьким сотником. Надалі мешкав у місті Сосниця, де помер у 1709 році.

2. Григорій Дорошенко

Дорошенко Григорій Дорофійович (невід-1684) — український військовий та політичний діяч часів Руїни, наказний гетьман 1668 року.
Протягом серпня – жовтня 1671 року Григорій Дорошенко очолював опір козацьких сотень й населення Брацлавщини наступові польського війська. 8 липня 1672 року заманив польські полки на Батозьке поле, де гетьман Петро Дорошенко завдав їм нищівної поразки. Разом із гетьманом брав участь у поході до м. Кам’янця (нині м. Кам’янець-Подільський) та Львова. В бою 2 березня 1674 року під містечком Лисянка з військовими підрозділами гетьмана Івана Самойловича та москалів зазнав поразки й потрапив у полон. Його заслали у Сибір, а у березні 1677 року за клопотанням Петра Дорошенка звільнили.

3. Михайло Дорошенко

Михайло Дорошенко (невід. – 1628) — український військовий діяч, з 1618 р. — козацький полковник, реєстровий козацький гетьман (1622–1628 з перервами).
Дорошенко брав участь у селянсько-козацькому повстанні 1625 р. під проводом Марка Жмайло. В листопаді 1625 обраний гетьманом замість Марка Жмайла. Уклав Куруківський договір 1625 р.: встановив старшині грошову платню, надавав їй земельні маєтності, збільшив реєстр до 6000 вояків. Навесні 1626 року за наказом польського уряду намагався захопити Запорізьку Січ, але внаслідок збройного опору запорожців змушений був відступити на о. Велика Хортиця, де залишив залогу з 1 тис. реєстрових козаків. За Дорошенка було реорганізовано реєстрове козацьке військо, створено 6 реєстрових полків

4. Степан Опара

Степан Опара (невід. – 1665) — сотник Медведівської сотні Чигиринського полку, гетьман Правобережної України (1665).
Перебував на службі у гетьмана Юрія Хмельницького, виконував його доручення у Варшаві. Під час повстання проти Павла Тетері в червні 1665 року захопив за допомогою татар Умань і в червні 1665 року проголосив себе гетьманом Правобережної України. Намагався укласти договір з Іваном Сірком і Василем Дрозденком про спільну боротьбу проти Кримського ханства і Польщі.
18 серпня 1665 року біля Богуслава Опара був схоплений татарами і разом з кількома своїми старшинами (Радочинським, Царем) виданий польському уряду. Деякий час перебував в ув’язненні в Марієнбурзькій (Мальборкській) фортеці. В середині жовтня 1665 року був страчений у Варшаві.

5. Богдан Макошинський

Богдан Макошинський (невід. – 1596) — козацький ватажок, обирався гетьманом в 1584, 1586 і 1594 років. Був дуже популярний серед козаків (переобирався три рази).
У червні 1594 р. запорожці на чолі з Микошинським протягом кількох днів стримували переправу татарського війська через Дніпро, але після підходу турецької флотилії змушені були відступити. У липні того ж року Микошинський на Базавлуцькій Січі вів переговори з послом імператора Священної Римської імперії Рудольфа II Габсбурга − Еріхом Лясотою щодо участі козаків у протистоянні натиску Османської імперії в Європі. Під час Косинського повстання 1591–1593 рр. і повстання Наливайка 1594–1596 рр. тримався осторонь соціальної боротьби.

6. Марко Жмайло-Кульчицький

Марко Жмайло-Кульчицький (рр. н. і см. невід.) — гетьман реєстрового козацтва (1625), керівник селянсько-козацького повстання 1625 р.
За одним із джерел рід Жмайло походить з с. Кульчиці. Відомо, що до обрання гетьманом Жмайло брав участь у Хотинській битві (1621 р.).
В листопаді 1625 скинутий з гетьманства поміркованою частиною козацької старшини, яка через складні обставини, здобувши перемогу над 35-тисячним польським військом неподалік Куруківського озера (сучасне передмістя Кременчука) була змушена піти на перемир’я з польським гетьманом Станіславом Конецпольським.

7. Павло Скоропадський

Павло Петрович Скоропадський (1873-1945) — український громадський та політичний діяч, військовик, за правом народження носив князівський титул. Походив з козацько-старшинського роду Скоропадських. Офіцер армії Російської імперії. Учасник російсько-японської та I-ї Світової війн. Гетьман Української Держави (29 квітня — 14 грудня 1918). Один із лідерів та ідеологів монархічного гетьманського руху.
Уряду Скоропадського вдалось добитись внутрішньої стабільності, збити хвилю погромів і бандитизму, стабілізувати фінанси, нормалізувати торгівлю і створити передумови для економічного пожвавлення, принаймні в сільському господарстві.

8. Венжик Хмельницький

Венжик Хмельницький (невід. – 1569) — український військовий козацький діяч, козацький полковник, низовий гетьман (1534–1569).
Гетьман українського козацтва (1534–1536 рр.). За твердженням деяких істориків – дід гетьмана Богдана Хмельницького. Походив з литовсько-українського шляхетського роду. Належав до так званої рангової шляхти. Прославився в битві під Заславом 1534 року: зібравши полки козацтва та загони охочекомонних, розгромив Кримську орду неподалік Заслава на Волині. Під час генеральної битви вдався до створення табору з возів, який згодом — як вид польового укріплення — буде дуже популярним серед козацтва.

9. Богдан Хмельницький

Богдан Хмельницький (1595-1657) — український військовий, політичний та державний діяч. Гетьман Війська Запорозького, очільник Гетьманату (1648 – 1657). Намагався розбудувати незалежну українську державу. Укладав союзи з Кримським ханатом та Московським царством. Брав участь у повстанні проти Польщі і як військовий писар — підписав капітуляцію під Боровицею 24 грудня 1637. Осінню 1638 р. Хмельницький був членом козацького посольства до короля Володислава IV. В кінці грудня 1647 з невеличким (300-500) загоном козаків подався на Запоріжжя, де його було обрано гетьманом. Це був початок нового козацького повстання, яке незабаром перетворилося на велику національно-визвольну революцію, очолену Хмельницьким.

Також, окрім цих постатей, які ми перерахували, українці мають знати прізвища і інших відомих гетьманів, до яких відносяться: Я.Бадовський, Д.Ярмоленко, М.Ружинський, М.Вишнивецький та ін.

Оцініть статтю
Додати коментар

  1. Андрій

    Дякую допомогли мені

    Відповіcти