Як впливають холодні та теплі течії на клімат материків розглянемо нижче на прикладах.
Вплив океанічних течій на формування клімату
Океанські течії – це безперервний і спрямований рух океанічної води. Течії бувають холодними та теплими і суттєво вливають на клімат узбереж. Течії долають тисячі кілометрів і впливають на кліматичні умови в усьому світі.
Тепла течія має температуру води на декілька градусів вищу, ніж навколишня океанська вода. Холодна течія – навпаки. Теплі течії зазвичай прямують з більш теплих широт у більш холодні, холодні – навпаки.
Узбережжя, що омивають теплі течії, мають тепліший і м’якший клімат, ніж внутрішні райони, розташовані на тих самих широтах. Теплі течії підвищують температуру повітря на 3-5 °С і сприяють утворенню опадів.
Холодні течії знижують температуру і зменшують кількість опадів. На географічних картах теплі течії показують червоними стрілками, холодні – синіми.
Океанічні течії відіграють величезну роль у розподілу тепла на земній кулі. Вони переносять не тільки тепло, а й солі та організми, що мешкають в Океані.
Як впливають теплі течії на клімат материків?
Теплі течії – це великі маси теплої води, що віддаляються далі від екватора, при більш високих температурах. Вони утворюються, коли солона холодна вода стає важкою і занурюється, при цьому змушуючи теплу і легшу воду рухатися в зворотному напрямку.
Теплі течії зігрівають повітря узбережжя. Повітря, що утворюється над водами теплих течій, рухаючись з океану на суходіл, приносить у прибережні частини материка багато опадів.
Тепла Аляскінська течія, що протікає вздовж західних берегів Північної Америки приносить на побережжя багато опадів, робить клімат материка теплішим.
Теплий і комфортний клімат США і Західної Європи на 90 % обумовлений Гольфстрімом, який несе 50 млн м3 теплої води за секунду. Така «теплова добавка» і на 3-10°С підвищує температуру повітря на прилеглих територіях. Країни економлять величезну кількість палива й електроенергії, будівельних матеріалів і утеплювачів.
Вплив холодної океанічної течії на клімат
Холодні течії – це великі маси холодної води, які рухаються до екватора з високих широт. Вони поглинають тепло, яке вони отримують у тропіках, тим самим охолоджуючи повітря над ними. Холодні течії часто утворюються, коли повітря на субтропічному максимумі дме над холодною масою води, тоді холодне повітря перетягується до екватора.
Холодні течії різко зменшують кількість опадів. Охолоджене над течіями повітря, просуваючись углиб материка, не утворює хмар.
Прикладом впливу холодної течії на клімат Африки може бути холодна Бенгальська течія (там де вона впливає на материк знаходиться пустеля Наміб).
Біля берегів Південної Америки тече холодна Перуанська течія, тому на узбережжі кілька років може не бути дощу (пустеля Атакама)
Позитивний та негативний вплив океанічних течій на клімат материків
Морські течії впливають на кількість опадів і хмарність – поруч з теплими течіями їх більше, поруч з холодними – менше. Для деяких країн Європи течія Гольфстрім значно поращує умови, адже клімат там стає тепліший. А деякі країни, страждають від впливу холодних течій, адже вони зменшують кількість опадів.
Як на формування клімату впливають океанічні течії? Наведіть приклади зі своїх конспектів, щоб допомогти іншим у підготовці до уроку.