Як компоненти біосфери взаємодіють між собою та з іншими оболонками Ви дізнаєтеся нижче.
Взаємозв’язки біосфери з іншими оболонками Землі
Біосфера являє собою складну систему, яка діє завдяки сонячній енергії і життєдіяльності живих організмів, здатних запасати і перерозподіляти енергію, речовину. У ній містяться найважливіші природні речовини, ресурси, земля та вода, які потрібні для існування людства та життя.
Взаємозв’язки біосфери з літосферою, гідросферою і атмосферою
Біосфера існує у взаємодії з іншими геосферами: вона проникає у всю гідросферу, в нижню частину атмосфери, охоплює поверхню суші і верхні шари літосфери. Біосфера є активною оболонкою планети і джерелом ресурсів для людини, яке забезпечує харчування, дарує естетичну насолоду, сприяє генетичній різноманітності.
Біосфера активно взаємодіє з літосферою в її верхній частині – земній корі. Так, рослини корінням проникають в тріщини і тим самим руйнують гірські тверді породи, перетворюючи їх в осадові, пухкі породи. У земній корі відбувається накопичення залишків тварин і рослин. Осідаючи на дні водойм, вони утворюють товщу осадових порід, торфу і кам’яного вугілля.
Взаємодія гідросфери та біосфери відбувається найбільш активно. Вода – це саме життя і без неї неможливе існування будь-яких організмів. Вплив біосфери на гідросферу виявляється в підтримці солоності океанічної води, яка за 200 млн. років майже не змінилася. Справа в тому, що організми використовують солі морської води для життєдіяльності, тим самим підтримуючи незмінність складу води гідросфери.
Таким чином, всі частини біосфери тісно взаємодіють з іншими оболонками планетами. Цей зв’язок можна побачити в процесі біологічного кругообігу: люди і тварини виділяють вуглекислий газ, який поглинається рослинами, а ті в свою чергу виділяють кисень під час фотосинтезу. Виходить, що кисень і вуглекислий газ регулюються завдяки взаємозв’язкам біосфери з іншими оболонками Землі.
Який зв’язок біосфери і літосфери?
Біосфера з літосферою мають загальну складову. Це грунт – родючий верхній шар землі, який утворюється в процесі взаємодії неорганічної та органічної природи. У шарах пухких гірських мас, добре прогрітих і зволожених, живуть мікроорганізми – гриби, бактерії, водорості. У грунті підземні тварини. А рослинами, які ростуть на поверхні землі, харчуються наземні ссавці, птахи та інші тварини, а людина вирощує овочі, фрукти і злаки.