Яблочков Павло Миколайович

Фізики

Викладена в статті біографія вченого допоможе підготувати повідомлення про Павла Яблочкова, електротехніка, винахідника і підприємця.

Павло Миколайович Яблочков біографія

Народився 2 вересня 1847 в селі Жадовка, Саратовської губернії, в родині дрібнопомісного дворянина. До 1862 року навчався в Саратовській гімназії, а через 3 роки закінчив Петербурзький приватний підготовчий пансіонат, і був зарахований до лав студентів Миколаївського військово-інженерного училища.

Після закінчення училища в 1866 році отримав звання молодшого офіцера і був направлений до складу П’ятого саперного батальйону. У батальйоні він прослужив менше року і звільнився в чині поручика з військової служби. А в 1868 році Яблочков повертається на службу щоб отримати електротехнічну освіту в «Офіцерських гальванічних класах» при Технічному військовому гальванічному закладі в місті Кронштадт. Отримавши бажану освіту, Павла Миколайовича знову відправляють в П’ятий саперний батальйон. Правда, в іншому званні – начальника гальванічної команди. Відслуживши 3 роки, він в 1871 році звільняється в запас і до 1874 року працює на Московсько-Курській залізниці начальником служби телеграфу.

Звільнившись з роботи, Яблочков відкриває в Москві свою майстерню, спеціалізується на фізичних приладах. У тандемі з електротехніком Глуховим він займається удосконаленням динамо-машини і акумуляторів, проводить досліди з освітлення. Павло Яблочков винайшов електромагніт оригінальної конструкції. Паралельно з цим триває його робота по вдосконаленню конструкції в дугових лампах.

Павло Миколайович в 1875 році їде до Філадельфії показати на Всесвітній виставці свої винаходи. Перебуваючи в Парижі, він знайомиться з відомим фахівцем у сфері телеграфії, академіком Л.Бреге. Він пропонує Яблочкову роботу у своїй компанії і той погодився. Саме в Парижі він винайшов те, чим відомий Павло Яблочков став по всьому світу. Це електрична свічка, яка являла собою дугову лампу без регулятора. На свій винахід 23 березня 1876 року вчений отримує французький патент під номером 112024.

Крім того, за французький період діяльність він впровадив систему електричного освітлення на однофазному змінному струмі і розробив спосіб «дроблення світла за допомогою індукції котушок» (на цей винахід він також отримав патент).

Його система освітлення була представлена ​​в 1878 році в Парижі на Всесвітній виставці і користувалася величезним успіхом. У багатьох країнах були створені компанії з комерційної експлуатації свічки Павла Яблочкова.

У Россію вчений повернувся в 1878 році і зайнявся поширенням системи електричного освітлення. У Петербурзі була заснована компанія «Товариство електричного освітлення і виготовлення електричних машин і апаратів П.Яблочков – винахідник і Ко». Вона займалася освітлювальними установками.

Також Яблочков винайшов «магнітодинамоелектричну машину» і автоаккумулятор. Він виступав ініціатором створення журналу «Електрика». За свої досягнення вчений отримав медаль Російського технічного товариства.

Що стосується особистого життя, то дослідник був одружений двічі.

Помер Павло Яблочков у віці 47 років в Саратові в 1894 році від хвороби серця.

Оцініть статтю
Додати коментар