Забруднення атмосфери: види, джерела, наслідки

Географія

“Забруднення атмосфери” реферат розповість Вам все про це негативне явище сучасності.

Забруднення атмосферного повітря – це будь-яка зміна його складу і властивостей, що надає негативний вплив на людське здоров’я, здоров’я тварин, стан екосистем і рослин.

Які існують види забруднення?

Забруднення бувають:

  • Природними – викликані природними процесами: вивітрюванням гірських порід, вулканічною діяльністю, масовим цвітінням рослин, вітровою ерозією, димом від степових і лісових пожеж.
  • Антропогенними. Вони викликані викидом різних забруднюючих речовин в ході діяльності людини.

Типи атмосферного забруднення:

  • Місцеве. Характеризується великим вмістом забруднюючих речовин на малих територіях – промисловий район, сільськогосподарська зона, місто.
  • Регіональне. Сфера негативного впливу поширюється на значний простір.
  • Глобальне. Здійснюється поступове накопичення екологічних і кліматичних змін планетарного масштабу.

Типи забруднення щодо агрегатного стану:

  • Рідкі: луги, кислоти, розчини солей.
  • Газоподібні: оксиди азоту, діоксид сірки, вуглеводні, оксид вуглецю.
  • Тверді: смолисті речовини, канцерогенні речовини, неорганічний і органічнаий пил, свинець та його сполуки, сажа.

Основні джерела і чинники забруднення атмосфери

Сьогодні основними джерелами забруднення виступають такі галузі:

  • Теплоенергетика – атомні і теплові електростанції, міські і промислові котельні.
  • Підприємства кольорової металургії та чорної металургії.
  • Виробництво будматеріалів.
  • Машинобудування.
  • Нафтохімічна і нафтовидобувна промисловість.
  • Хімічна промисловість.
  • Забруднення атмосфери транспортом

Також атмосферу забруднюють вулканічні виверження вулканів, лісові пожежі, пил і побутові відходи. Особливо згубне забруднення атмосфери газами автотранспорту. Вони здатні накопичуватися в повітрі і викликати напади астми у людини.

Контроль забруднення атмосфери

Якість атмосферного повітря строго регламентується – встановлені допустимі концентрації, які не приносять шкоди здоров’ю людини. Для контролю і очищення забрудненого повітря створюються курортні та санаторні зони, пансіонати, будинки відпочинку, туристичні бази, парки, дачні ділянки і спортивні майданчики.

Для контролю стану повітря постійно ведуться перевірки максимально разових і середньодобових допустимих концентрацій викидів для запобігання шкоди від них. Особливо це важливо в зонах, де розміщені підприємства, на яких працюють люди.

Контроль промислових викидів визначає параметри газопилових потоків, і виявляють речовини, що викидаються в повітря.

Наслідки забруднення атмосфери

Передчасно в світі через забруднення повітряного середовища в рік помирає 3,7 млн. чоловік. У промислових великих центрах спостерігається таке явище, як смог – скупчення води, пилу і диму. Він зменшує видимість на дорогах, від чого кількість ДТП частішає. Агресивні речовини в його складі негативно впливають на тваринний і рослинний світ, викликають корозію металевих конструкцій, у людей викликають головний біль, першіння в горлі і сльозотечу.

Скупчення оксидів азоту і сірки в повітрі призводить до появи кислотних дощів. Потрапивши в водойми, вони викликають смерть риб, а ті, які виживають – не дають більше потомства. Кислотні дощі руйнують грунт, знищуючи поживні речовини. Вони послаблюють рослини і обпалюють листя. Такі дощі роз’їдають труби, машини, пам’ятники і фасади будівель.

Підвищена кількість метану, вуглекислого газу, озону і водяної пари призводить до зростання температури і потепління клімату.

Під впливом атомів кисню, хлору, брому і водню утворюються «озонові діри», внаслідок чого посилюється вплив ультрафіолетових променів на флору і фауну, веде до розвитку онкологічних захворювань у людини.

Сподіваємося, то реферат на тему “Забруднення атмосфери” допоміг Вам підготуватися до заняття. А розповідь про забруднення атмосфери Ви можете доповнити через форму коментарів нижче.

Оцініть статтю
Додати коментар