Розглянемо в чому полягає суть закону гомологічних рядів спадкової мінливості та його зачення.
Закон гомологічних рядів спадкової мінливості Вавилова
Закон гомологічних рядів спадкової мінливості: генетично близькі роди і види характеризуються подібними рядами спадкової мінливості.
Таким чином, знаючи, які мутаційні зміни виникають у особин одного виду, можна передбачити, що такі самі мутації в подібних умовах виникатимуть у споріднених видів і родів.
Закон гомологічних рядів спадкової мінливості сформулював академік М.І. Вавилов.
На прикладі злакових М. І. Вавілов показав, що схожі мутації виявляються у цілій низці видів цього сімейства. У колоскових злаків — м’якої і твердої пшениць і ячменю — відомі форми з довгими і короткими остюками і без остюків, а з опуклостями на їх місці.
Чорне забарвлення насіння зустрічається у жита, пшениці, ячменю, кукурудзи і низки інших, за винятком вівса, проса і пирію. Подовжена форма зерна — у всіх вивчених видів. У тварин також зустрічаються схожі мутації: альбінізм і відсутність шерсті у ссавців, альбінізм і відсутність пір’я у птахів, короткопалість у великої рогатої худоби, овець, собак, птахів. Причина появи схожих мутацій — спільність походження генотипів. У процесі дивергенції відмінності між видами встановлюються тільки відносно генів, які обумовлюють успіх в боротьбі за існування в даних конкретних умовах.
Гени більшості видів, що мають загальне походження, залишаються гомологічними і при мутації дають схожі ознаки.
Таким чином, виявлення спонтанних або індукованих мутацій у одного виду дає підстави для пошуків схожих мутацій у споріднених видів рослин або тварин.
Значення закону гомологічних рядів спадкової мінливості
Закону гомологічних рядів спадкової мінливості дає змогу моделювати спадкові хвороби людини в експерименті на тваринах, він також з успіхом використовується в селекційній практиці.
Закон гомологічних рядів спадкової мінливості має велике значення для селекції, оскільки дозволяє передбачити наявність форм, не виявлених у даного виду, але характерного для близькоспоріднених видів. Причому шукана форма може бути виявлена в дикій природі або отримана шляхом штучного мутагенезу.