Величковський «Зегар з полузегарком» аналіз твору допоможе визначити, яка тема, ідея, жанр, проблематика та скласти літературний паспорт твору.
«Зегар з полузегарком» аналіз
Автор: Іван Величковський.
Рік написання: 1690.
Жанр: повчальна лірика.
Літературний рід: лірика.
Тема: розповідь про народження, діяльність, страждання, розп’яття і воскресіння Господа; про плинність життєвого часу кожної людини, його значимість.
Ідея: возвеличення Всевишнього, який всіляко прагнув допомогти людям у скрутний для них час; заклик цінувати кожну хвилину часу, раціонально використовувати її впродовж усього життя.
Основна думка «Зегар з полузегарком»
• Життя, що складається з годин і «минут» — це скарб.
• Все стане нічим по смерті.
• Не прибуде багатство, не зійде слава,— / Сметрь-бо, найшовши, все оце погубить.
• Дотримуйся заповідей Божих, і Всевишній буде всіляко оберігати Тебе від усього потворного і підступного.
Композиція «Зегар з полузегарком»
В основу збірки віршів «Зегар з полузегарком» автор поклав філософську концепцію швидкоплинності часу.
Книжка містить початок (звернення І. Величковського до читача), чотири частини «Зегар целий» (поетичні рядки «24 часа»), «Полузегарок» («часи денні і нічні»), «Минуты» (загальні, злі, добрі та дві страшні), «Квадрантес» (години, розділені на чотири частини).
Перша частина збірки з підзаголовком «Зегар цілий» містить 24 вірші, кожен з яких визначає певний час доби. Ці двовірші славлять Богородицю, а рефреном в них звучить заклик «Радуйся!». У другій частині вірші-години розбиваються на денні і нічні. Третя частина під назвою «Минути» будується за принципом анафоричної рими.
Проблематика
- Скороминущість людського життя;
- Минає все погане;
- Минає все хороше;
- Все матеріальне – тлінне;
- Божий суд, перед яким постане кожна людина.
Зегар – це годинник, а годинник – річ символічна. Він символізує час і швидкоплинність усього людського. Твір Івана Величковського розділений на три частини: Минає спільне (для всіх людей), Минає зле, Минає добре. Висновок: є два страшні моменти – саме перед смертю.
Кожен рядок починається зі слова «минає», і з кожним рядком накопичується ефект від усвідомлення скороминущості всього в людському житті.