Значення Світового океану для людства та планети велике: він допомагає формувати клімат і погоду, управляє балансом кисню на планеті, забезпечує їжою (рибою і морепродуктами), а також прісною водою людство. Океанські простори служать зручними морськими шляхами для транспортування людей і вантажів.
Значення Світового океану для людей
В процесі своєї еволюції людина навчилася не тільки використовувати ресурси світового океану, а й виснажувати їх. Значення світового океану для людей настільки велике, що дуже важко зрозуміти це і оцінити по достоїнству. Кожен з нас повинен задуматися про чистоту “колиски світу”, і наступного разу, відпочиваючи на узбережжі, не засмічувати його.
Терморегуляція
Світовий океан – це величезна батарея. Він здатний накопичувати тепло і віддавати його тоді, коли настане холодна пора, щоб зігріти людей. У літню пору, забираючи на себе більшу частину сонячних випромінювань, він рятує екваторіальні країни від вигорання. Така здатність пояснюється великим вмістом солей у величезній масі води.
Сировинне джерело
Останнім часом улов риби досяг небезпечної межі. Починаючи з 17 століття кількість споживаних морепродуктів неухильно росла. Сьогодні цифри говорять про те, що на кожну людину землі виловлюють по 22 кг риби в рік. Ще трохи і океан не зможе встигати відновлювати свій тваринний світ.
Економічне значення океану полягає в тому, що це багате джерело цінних паливних ресурсів – газу і нафти. Багато дорогих руди в морі знаходяться в надлишку. Це марганець, кобальт, нікель.
Сила водних мас – це потенційне джерело невичерпної енергії. Поки цю сферу освоїли недостатньо, але це хороший аналог атомних електростанцій.
Позначимо коротко, яка роль океану в житті людини:
- Є накопичувачем сонячного світла;
- Визначає погоду і клімат планети;
- Постачальник прісної води в гідросферу;
- Виконує фільтруючу функцію;
- Очищає повітря і поставляє в атмосферу насичений кисень;
- Джерело морепродуктів;
- Джерело мінеральних ресурсів;
- Джерело енергії;
- Транспортний союзник;
- Центр рекреаційних ресурсів та туризму.
Однак, крім позитивного впливу на природу і людину, океан виконує негативну і дуже небезпечну роботу. Він – причина виникнення руйнівних цунамі, штормів і ураганів.
Найбільше цунамі в історії людства відбулося в 2014 році на берегах Індійського океану. Тоді руйнівна сила забрала життя 240 000 чоловік. Постраждали 14 країн, а деякі острови були стерті з лиця землі.
Проблеми Світового океану і їх рішення
Звичайно ж, згадуючи проблеми океанів, варто відзначити, що згубний вплив позначається насамперед через перепромисли. Чим більше людей – тим більше потреби. Тим більше треба добувати сировини, риби, тим більше виснажуються ресурси Землі. Своєю діяльністю людство забруднило води настільки, що океан не встигає переробляти всі продукти життєдіяльності. Небезпечні розливи нафти або аварії викликають небезпеку вимирання підводного життя.
У 1957 році була створена Міжнародна океанографічна комісія при ЮНЕСКО. Основні її завдання:
- Спільне з усіма країнами безпечне вивчення морських глибин;
- Стежити за раціональним використанням ресурсів;
- Охороняти багатства Світового океану і зберігати чистоту його вод.