Яке значення боліт для природи та яка роль боліт в житті людини Ви дізнаєтеся, прочитавши цю статтю.
Значення боліт для природи і людини
Болото – це територія з торф’яним зволоженим грунтом, проте без суцільного дзеркального відображення води на поверхні. Болота є важливою частиною біосфери і виконують важливу роль в гідрологічному балансі.
Значення болота для людини і природи можна розділити на кілька пунктів:
- Значення в формуванні клімату Землі
Болота – це легені планети. Вони поглинають велику кількість вуглекислого газу і виділяють кисню за рік більше, ніж гектар лісу. Болота підтримують склад атмосферного повітря. Рослинність, яка проростає на їх території, збагачує киснем атмосферу і з планетарного циклу вилучає вуглець, консервуючи його на тисячі років у торфовищах.
Їх кліматичне значення в тому, що вони впливають на формування водного і теплового балансів території. Вони перешкоджають зсуву кордонів в зоні вічної мерзлоти.
- Болота як природний фільтр планети
Ці водні об’єкти вважаються також природними пилососами. Відзначимо, що в районі боліт температура холодніше, ніж поблизу навколишніх територій. А пил має властивість рухатися до областей зі зниженою температурою. Тому пил рухається у напрямку до боліт і поглинається. За рік гектар болотистій місцевості поглинає 3 тонни пилу.
Крім пилу, торф’яні родовища поглинають токсичні елементи. Коли вони потрапляють на поверхню болота, то розчиняються частинами рослин. А якщо елементи нерозчинні, тоді вони захороняются в болоті для подальшої участі в процесі торфоутворення.
- Болота як джерела цінних ягід і рослин.
Торф’яні родовища є місцем для зростання цінних ягід (лохина, морошка, журавлина) і рослин, які використовуються в фармацевтиці та приносять користь для людей.
- Роль і значення боліт для птахів і тварин
На території боліт годуються і гніздяться велика кількість птахів – рябчики, тетерева, біла куріпка, глухарі, гуси, качки, лиски, чаплі, кулики і журавлі. Вчені встановили наступне: чисельність водоплавних птахів залежить від площі боліт. І чим більше болото, тим більше птахів може виводити там своє потомство.
На торфовищах люблять облаштовуватися бобри. Вони перегороджують греблями русло річки, збільшуючи тим самим вологість у навколишній екосистемі. Крім бобрів тут живуть ондатра і норка. Нерідко сюди навідуються лосі, ведмеді, олені, козулі та кабани, щоб поласувати ягодами.
Болота як джерела археологічних знахідок і корисних копалин
У них знаходиться цінне викопне – торф, тому використання боліт знайшло своє застосування в господарській діяльності. Сьогодні торф використовують як сировину для хімічної промисловості, добриво, паливо, корми та підстилки для тварин.
Торф’яні болота володіють муміфікуючими властивостями, тому вони є джерелом цінних знахідок для археологів і палеонтологів. У них знаходять прекрасно збережені рослин давніх епох, їх насіння і пилок, а також тіла людей.
Таким чином, практичне значення боліт в тому, що людина використовує корисні копалини водного об’єкта, а також на його території збирає корисні рослини і ягоди. Вони не тільки смачні і корисні, але і використовуються для приготування медичних препаратів.
Як люди використовують болота?
- добувають торф
- використовують сфагнум
- археологи використовують болота для досліджень. У шарах торфу часто зберігаються цінні знахідки
Чим корисні болота?
- Болота, ніби величезна губка, нагромаджують надлишок вологи й очищують воду від отруйних речовин та хвороботворних мікробів. Також болотяні рослини поглинають частинки пилу. Один гектар боліт може «поглинути» до 3 тонн пилу!
- Крім того болота – є «легенями планети». Ці екосистеми в 7-15 разів ефективніше виробляють кисень і поглинають вуглекислий газ, ніж ліси. Один гектар боліт може поглинути за рік до 1800 кг вуглекислого газу і виробити до 700 кг кисню.
- Болота перешкоджають розвитку парникового ефекту
- Болота підтримують рівень води багатьох рік
- У заболочених місцевостях живуть багато рослин та тварин занесених у Червону книгу.