Яке значення Чорного моря в природі та житті людей Ви дізнаєтеся, прочитавши цю статтю.
Значення Чорного моря
Чорне море належить до басейну Атлантичного океану. Воно пов’язане з Азовським морем Керченською протокою і з Мармуровим морем протокою Босфор. Ще стародавні греки знали про нього, і називалося воно Понт Аксинський, тобто «негостинне море». Сучасну назву це море одержало в 13 столітті і вчені до цих пір не здогадуються, чому воно було та названо.
Господарське значення Чорного моря
Чорне море багате на ресурси, які використовуються людиною. Близько берегових ліній і на шельфі є великі родовища природного газу і нафти, хімічної і мінеральної сировини.
Чорне море славиться і біологічними ресурсами: водоростями, рибою, молюсками. Вони широко використовуються в харчовій промисловості. З водоростей тут добувають ламінарію і філофори, з якої роблять лікарські препарати. Менше використовуються запаси цистозири (бурої водорості) і зостери (морської трави).
Щороку людина тоннами виловлює креветки і мідії, рибу і навіть дельфінів. Все це йде в харчову промисловість.
Види господарської діяльності людей, які пов’язані з Чорним морем, не обмежуються тільки виловом риби та видобутком нафти. Сьогодні його басейн активно експлуатується людьми. Особливо важливе його значення як транспортного шляху: по Чорному морю кожен день відбуваються вантажні перевезення, транспортні коридори і поромні переправи.
Також воно використовується як рекреаційна зона відпочинку, яка приносить країні, що омивається морем, непоганий прибуток в сезон.
Найважливіші порти Чорного моря
Серед найбільших портів Чорного моря виділяють:
- Євпаторія, Севастополь, Керч, Ялта (Крим)
- Сочі і Новоросійськ (Росія)
- Одеса (Україна)
- Варна (Болгарія)
- Сухумі (Грузія)
- Трабзон і Самсун (Туреччина)
- Констанца (Румунія)
Екологічні проблеми Чорного моря
Діяльність людини в Чорному морі призвела до неблагополучної екологічної ситуації. Воно сильно забруднене нафтопродуктами та відходами життєдіяльності. Внаслідок антропогенного впливу мутував тваринний світ моря.
Відходи здебільшого надходять разом з водами Дунаю, Прута і Дніпра. Найбільше забруднення Чорного моря нафтовою плівкою спостерігається близько Кавказького узбережжя і Кримського півострова. Уздовж берегів є зони з надлишком токсичних речовин: кадмію, іонів міді, свинцю і хрому.
Також в Чорному морі спостерігається процес цвітіння води внаслідок нестачі кисню. З річковими водами в море потрапляють метали і пестициди, азот і фосфор. Фітопланктон, поглинаючи ці елементи, занадто швидко розмножується і вода «зацвітає». При цьому донні мікроорганізми помирають. Коли вони згнивають, то викликають гіпоксію у мідій, молоді осетрових, кальмарів, крабів, устриць.
Узбережжя і дно прибережних зон забруднені побутовим сміттям, яке в солоній воді може розкладатися десятки років, а то і століття. При цьому в воду виділяються токсичні речовини.
Сподіваємося, що з цієї статті Ви дізналися, значення Чорного моря в природі.