Значення озонового шару

Географія

Яке значення озонового шару в підтримці життя на Землі? Повідомлення: “Значення озонового шару для життя на Землі” розповість про його важливість.

Значення озону для життя на Землі

Озон – це речовина, яка містить молекулу, що складається з 3 атомів кисню. При нормальних погодних умовах він являє собою блакитний газ. Коли спостерігається зниження температури, то озон переходить в фазу рідини з кольором індиго. Перебуваючи в твердому вигляді, ця речовина утворює кристали темно-синього або навіть чорного кольору. Озон має характерний запах і після грози його легко відчути. Даний термін ввів у науковий обіг німецький хімік Шенбейн в 1840 році.

Над поверхнею Землі озон створює унікальний озоновий шар на висоті 20-40 км. Він утворився під впливом сонячного ультрафіолетового випромінювання у верхніх шарах атмосфери і має велике значення в житті всіх живих істот на планеті.

Значення озонового шару для біосфери в тому, що він поглинає шкідливі для тварин і здоров’я людини промені з космосу. Він являє собою своєрідний фільтр, що затримує електромагнітне і ультрафіолетове випромінювання Сонця. Але сьогодні спостерігається руйнування озонового шару, через викиди в атмосферу фреону – органічної речовини, що утворює в ньому дірки. Внаслідок чого його захисні дії помітно погіршуються. Над Антарктидою кожної весни в озоновому шарі утворюється діра розміром з США.

Зменшення озонового шару впливає на клімат. Оскільки він утримує тепло розсіюючи його по поверхні планети, то зниження його рівня призводить до зміни напрямку пануючих вітрів і погоди. В майбутньому на Землі вчені прогнозують неврожаї, посухи, брак продовольства і голод. І така сумна картина, якщо не вжити заходів, настане через 100 років.

Вплив озонового шару на живі організми

Життя на Землі було б іншим, якби триміліметровий тонкий озоновий шар не захищав її. Якби сьогодні екран озону зник, то життя могло б існувати тільки глибоко під водою або в водах Світового океану.

Як ми вже говорили вище, озоновий шар поглинає короткохвильові згубні ультрафіолетові промені. Зменшення його концентрації згубно впливає на живі організми. У людини і тварин спостерігаються різноманітні патології: порушення легеневої функції, захворювання імунної та нервової систем, рак сітківки очей і шкіри. Зростання впливу ультрафіолетового опромінення змінює цілі екосистеми, особливо цикл життєдіяльності фітопланктону і наземної рослинності.

Сподіваємося, що з цієї статті Ви дізналися, яке значення має озон для життя.

Оцініть статтю
Додати коментар

  1. Jekich

    Дуже дякую! Коротко і зрозуміло!

    Відповіcти