«Фах» Айзек Азімов скорочено

«Фах» Айзек Азімов скорочено ви можете прочитати за 7 хвилин.

«Фах» Айзек Азімов короткий зміст

Процес утворення, вибору і здобуття професії зазнав в далекому майбутньому докорінних змін. Замість довгого процесу навчання по книгах і на практиці, людям за хвилини записують в мозок потрібні знання за допомогою спеціальної машини і навчальних стрічок.

У восьмирічному віці кожну дитину таким чином навчають читання та письма. До 18 років вона живе з батьками, нічому не навчаючись. Потім проводять машинні тести, за результатами яких визначають найбільш відповідну професію, і записують в мозок необхідні знання. Вільного вибору професії немає, рішення машин є остаточним і оскарженню не підлягає. Ще через півтора роки юнак або дівчина бере участь в Олімпіаді — змаганні молодих фахівців в кожній професії. Залежно від своїх результатів на Олімпіаді кожен отримує більш-менш престижне місце роботи. Існуючий стан справ влаштовує всіх.

Молоді люди до початку професійної освіти абсолютно не намагаються зрозуміти, що найбільше їх цікавить в світі, але з нетерпінням чекають дня, коли їм оголосять результати тестів і їх майбутню долю.

Але головний герой Джордж Плейт ще в «шкільні» роки чомусь вирішив, що йому цікава професія програміста. Він намагається самостійно осягнути по книгам основи цієї роботи, сподіваючись, що це може вплинути на результати тестів. Але стати програмістом Джорджу не вдається: за результатами тестів д-р Антонеллі оголошує його непридатним до машинного навчання і, отже, ні до однієї професії. Джордж шокований, підозрює лікаря в підтасовуванні результатів через особисту неприязнь. Джордж в стані афекту потрапляє до притулку для недоумкуватих, де тримають таких як він, молодих людей без професії. Там вони намагаються вчитися старим забутим способом, повільно осягаючи крупиці знань з книг за допомогою вчителів. Витрачаючи місяці на те, що інші дізнаються за один сеанс машинного навчання.

Пройшло півтора роки. Джордж як і раніше бачить себе жертвою помилки, і не може погодитися з своїм недоумством. Він здійснює втечу і відправляється на Олімпіаду. Йому вдається здійснити свій план — познайомитися з ким-небудь з високопоставлених чиновників, який погодиться його вислухати і, може бути, змінити його долю. Джордж ділиться з ним тим, до чого давно вже прийшов і чому побачив підтвердження на «Олімпіаді» — що машинна освіта, при всіх її перевагах, позбавляє людину творчого підходу до професії, заглушає здатність самостійно мислити і самовдосконалюватися. Зрештою йому стає ясно, що з самого початку втечі він знаходиться під наглядом, і їх зустріч не випадкова … Його знову занурюють в сон і повертають в «притулок для недоумкуватих». Але він несподівано розуміє, що тут зібрані не зовсім безнадійні. Що він один з небагатьох землян, що зберегли здатність до самостійного мислення і навчання, і вони вчаться по книгам для того, щоб спробувати прийти до нових винаходів і відкриттів, і просунути вперед науково-технічний прогрес.

— Тепер-то я це розумію, — сказав Джордж, — настільки ясно, що тільки дивуюся, яким я був сліпим. Зрештою, хто винаходить нові моделі механізмів, для яких потрібні нові працівники? Хто, наприклад, винайшов спектрограф Бімена? Мабуть, людина на ім’я Бімен. Але він не міг здобути освіту через зарядку, інакше йому не вдалося б просунутися вперед. А хто створює освітні стрічки? Фахівці з виробництва стрічок? А хто ж тоді створює стрічки для їх навчання? Фахівці вищої кваліфікації? А хто створює стрічки … Ти розумієш, що я хочу сказати. Десь повинен бути кінець. Десь повинні бути чоловіки і жінки, здатні до самостійного мислення.

Автор: J. G. (Джей Джи) У рубриці: світова література
Коментарі:
  1. 2 месяца ago
    • 2 месяца ago
    • 2 месяца ago
  2. 2 месяца ago

Додати коментар

Відповісти

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *