Пантелеймон Куліш біографія коротко

пантелеймон куліш біографія скорочено Письменники

Пантелеймон Куліш біографія скорочено розповість про життя та творчість відомого українського письменника, автора першого україномовного історичного роману «Чорна рада»

Пантелеймон Куліш біографія коротко

Пантелеймон Олександрович Куліш народився 7 липня 1819 р. на хуторі поблизу містечка Вороніж Чернігівської губернії (тепер Сумська область) у сім’ї козацько-старшинського роду. Навчався у Новгород-Сіверській гімназії та в Київському університеті. Учителював переважно в дворянських училищах та гімназіях. 

З кінця 1830-х років Куліш — слухач лекцій у Київському університеті.

Дістав посаду викладача в Луцькому дворянському училищі.

Згодом працює в Києві, у Рівному, а коли журнал «Современник» починає друкувати в 1845 році перші розділи його славетного роману «Чорна рада», запрошують його до столиці на посаду старшого вчителя гімназії і лектора російської мови для іноземних слухачів університету.

Через два роки Петербурзька Академія наук посилає Куліша у відрядження в Західну Європу на декілька років, куди він вирушає із своєю вісімнадцятирічною дружиною Олександрою Михайлівною Білозерською, з якою побрався 22 січня 1847 року.

У Варшаві Куліша як члена Кирило-Мефодіївського товариства заарештовують і повертають до Петербурга. Його ув’язнили на два місяці в арештантське відділення шпиталю, а звідти відправили на заслання в Тулу.

Після довгих клопотань здобув посаду у канцелярії губернатора, а згодом почав редагувати неофіційну частину «Тульских губернских ведомостей».

У 1850-х повертається до Петербурга, де продовжує творити, хоча друкуватися деякий час він не мав права.

У 1857 році була видана «Граматка» Пантелеймона Куліша – перший україномовний буквар.

Працюючи у Варшаві в 1864 — 1868 роках, з 1871 року у Відні, а з 1873 — у Петербурзі на посаді редактора «Журнала Министерства путей сообщения», він готує тритомне дослідження «История воссоединения Руси». Також обіймає посаду в Петербурзькому університеті викладача російської мови для іноземних студентів.

пантелеймон куліш біографіяПерекладацька діяльність П. Куліша була великим внеском в українську літературу.

Так, у 1897 році вийшла збірка його перекладів «Позичена кобза». До неї увійшли твори світової культури – Ф. Шиллера, Г. Гейне, Дж. Байрона, Й. Гете, 13 п’єс В. Шекспіра. Цикл творів російських поетів він назвав «Переспіви з великоруських співів». Заслуга П. Куліша в тому, що він намагався передати як зміст, так і форму творів зарубіжних класиків. І. Франко вказував, що Куліш «дав нам переклад «Гамлета», з яким можемо без сорому показатися в концерті європейських перекладів великого британця».

П. Куліш був першим перекладачем Біблії українською мовою.

П. Куліш водночас займався видавничою діяльністю, був активним співробітником в українському журналі «Основа». Останні роки життя провів на власному хуторі Мотронівка на Чернігівщині. Тут і помер 14 лютого 1897 р.

Псевдоніми П.Куліша: Панько Казюка, Павло Ратай, Хуторянин, Панько Олелькович

Цікаво! П.Куліш був знайомий із Тарасом Шевченком, Михайлом Максимовичем, Василем Білозерським та з Євгеном Гребінкою.
Дружина Олександра Білозерська стала відомою українською письменницею, яка публікувалася під псевдонімом Ганна Барвінок, Нечуй-Вітер.

Твори Пантелеймона Куліша:

– історичний роман «Чорна рада»

– збірки поезій П.Куліша: «Досвітки. Думи і поеми», «Хуторна поезія», «Дзвін», «Позичена кобза» (збірка, куди ввійшли переклади віршів Гейне, Байрона, Гете,Шекспіра)

– гумористичні оповідання:

  • «Циган»
  • «Пан Мурло»
  • «Малоросійські анекдоти»

– оповідання на тему нещасливого кохання:

– історичні оповідання:

  • «Мартин Гак»
  • «Брати»
  • «Січові гості»

– роман «Михайло Чарнишенко, або Малоросія 80 літ назад»

– романтично-ідилічне оповідання «Орися»

– інші твори:

Також для підготовки до занять ви можете використати хронологічну таблицю Пантелеймона Куліша.

Питання про життя та творчість Пантелеймона Куліша:

Укажіть, де народився письменник П. Куліш...?
У чому полягає новаторство П. Куліша?
Як називався журнал, який видавав П. Куліш?
П. Куліш є автором...?
Укажіть літературний псевдонім дружини П. Куліша?
Оцініть статтю
Додати коментар