Агатангел Кримський коротка біографія розповість про життя та наукову діяльність відомого історика. Агатангел Кримський історичний портрет можна скласти на основі нижче викладеної інформації.
Агатангел Кримський біографія скорочено
Агатангел Юхимович Кримський – видатний український вчений, історик, сходознавець, перекладач. Один із засновників Української Академії наук.
Агатангел Кримський народився 1871 року у Володимирі-Волинському Волинської губернії (теперішня Волинська область). Батько Юхим Степанович Кримський за професією вчитель історії та географії, походив з кримськотатарського роду. Дід Агатангела переїхав з Криму і прийняв православ’я.
Агатангел Кримський виявився дуже здібною дитиною – вже у три роки він навчився читати, тож у п’ять батько віддав його до місцевого училища, де хлопчик навчався впродовж наступних п’яти років (1876—1881). Далі було трирічне навчання в протогімназії в Острозі (1881—1884) та два роки навчання у Другій київській гімназії (1884—1885). Після Агатангел Кримський вступив за конкурсом і навчався в Колегії Павла Ґалаґана (1885—1889). Тут він починає займатись вивченням мов. Під час навчання в колегії опанував польську, французьку, англійську, німецьку, грецьку, італійську, турецьку та латинську. Це був лише початок захоплення мовами. Відомо, що у зрілому віці вчений володів понад 60 мовами. Одним із вчителів колегії був Павло Житецький, завдяки старанням якого Агатангел Юхимович полюбив українську мову й літературу й усю свою подальшу діяльність присвятив саме українській науці.
З 1889 по 1896 роки навчався у Москві. Спочатку в Лазаревському інституті східних мов (до 1892 р.), де опанувував такі курси як, арабська філологія, іслам та арабська література, перська і турецька мова та література. 3 1892 до 1896 рр. прослухав курс славістичних студій на історико-філологічному факультеті Московського університету. 1896 року Агатангел Кримський склав магістерські іспити з арабістики в Санкт-Петербурзькому університеті та зі слов’янської філології в Московському університеті.
Від Лазаревського університету молодий вчений отримав стипендію на дворічну поїздку до Сирії та Лівану, яку й здійснив у 1896-1898 рр. Після повернення працює в тому ж Лазаревському університеті викладачем. Читав такі дисципліни як історія арабської літератури, вивчення Корану, а також курси семітських мов та курс перекладу з російської мови арабською і навпаки.
1918 року Агатангел Кримський переїхав до Києва, де очолив посаду секретаря щойно створеної Академії наук України. Окрім цього він також очолював історико-філологічний відділ, кабінет арабо-іранської філології, комісію словника живої мови, комісію історії української мови, діалектологічну та правописну комісії. 1921 року Агатангела Кримського назначено директором Інституту української наукової мови. Плідно працював аж до 1928 року. Видав чимало статей зі сходознавства та перекладів зі східних мов. З 1929 року потрапив під переслідування радянської влади. Агатангела Кримського позбавили посади, а згодом майже повністю заборонили наукову діяльність.
1941 року Агатангела Кримського було заарештовано співробітниками НКВС зі звинуваченням в антирадянській націоналістичній діяльності. В результаті чого вченого ув’язнено в одній із тюрем НКВС у Кустанаї Казахської РСР (нині — Костанай, Казахстан).
25 січня 1942 року Агатангел Кримський помер у лазареті Кустанайської загальної тюрми № 7.
Автор: cup_of_flowers