АНАЛІЗ «Мартин Боруля» (паспорт твору)

Мартин Боруля аналіз твору Аналіз твору

«Мартин Боруля» аналіз твору передбачає визначення теми, ідеї, головної думки, жанру, проблематику твору. Літературний паспорт твору “Мартин Боруля” допоможе краще підготуватися до уроку та до тестів ЗНО.

«Мартин Боруля» аналіз (паспорт твору)

Автор «Мартин Боруля»: І. Карпенко-Карий (Тобілевич)
Рік написання: 1886
Рік видання: 1891 р. у журналі «Зоря»
Літературний напрям – реалізм
Літературний рід «Мартин Боруля»: драма

Жанр «Мартин Боруля»: трагікомедія

Тема «Мартин Боруля»: зображення нестримного потягу багатих селян дорівнятися у своєму статусі до дворянства.

Ідея «Мартин Боруля»: висміювання намагань простої людини вибитися у дворяни, хибно думаючи, що цим можна винищитися над іншими.

Головні герої «Мартин Боруля»:

мартин боруля головні герої

Проблематика «Мартин Боруля»:

  • Проблема людської гідності
  • Проблема усвідомлення щастя
  • Проблема праці
  • Проблема батьків і дітей
  • Проблема кохання і сімейного щастя

У пєсі “Мартин Боруля” наголошує, що гідність людини визначається не її привілейованим станом, а способом життя – чесною трудовою діяльністю, щирістю і добротою у взаєминах з людьми.

Композиція «Мартин Боруля»

  • Експозиція — знайомство з родиною Мартина Борулі.
  • Зав’язка — домовленість Борулі із повіреним Трандалєвим про апеляцію щодо визнання Мартина дворянином.
  • Розвиток дії – батькова наука синові, дочці Марисі. Зустрічі Марисі з нареченим Миколою. Відмова Борулі сватам від Миколи. Зневажливе ставлення економа поміщика Красовського. Повернення з міста Омелька, крадіжка коней і майна. Приїзд жениха Націєвського, його втеча із заручин, помста Борулі. Поміщик Красовський виганяє родину Мартина із села.
  • Кульмінація – відмова у дворянстві.
  • Розв’язка – Мартин Боруля спалює бумаги про дворянство.

“Мартин Боруля” має такі композиційні особливості: п’ять дій, події відбуваються протягом кількох тижнів

Головний герой твору – Мартин Боруля – заможний селянин. Він – здорова натура, гуманна людина, щира і до певної  міри наївна. Численні комічні ситуації, пов’язані з героєм, не викликають антипатії. Адже Мартин не пройдисвіт, а потомственний селянин, який по-людяному ставиться до всіх.

Головна мета Борулі  – добитися дворянства, тому і в своїй хаті встановлює «дворянські порядки», що створює глибокі комедійні ситуації. В гонитві за ілюзорним герой губить справжні цінності, вироблені народною мораллю. Сміховинність своїх вчинків Мартин не помічає. Свої плани він розповідає ще на початку п’єси. Він жалкує через те, що ще його батько не подбав про «гражданську службу».  Хоче отримати чин та визнання. Своїх дітей він також хоче вивести в люди: «От сина опреділив  у земський суд, та ще мало знає, не натерся, а, бог дасть, натреться, тоді повіреного не треба – самі всі іски поведем! Коли б ще дочку пристроїть за благородного чоловіка.»

Комізм ситуації в тому, що Мартин – людина старосвітських звичаїв і виховання. Сім’я його – дружина, син та дочка – також дотримуються старосвітських звичаїв. Боруля скрізь зазнає поразки: сусід-поміщик виграв у нього позов у суді, сина Степана «попросили» з канцелярії, де він працював, наречений Марисі виявився шарлатаном і втік, чому дівчина безмірно рада. Нарешті через одну букву в прізвищі (Боруля – Беруля)рід Мартина не визнали дворянським. Тому він спалює «дворянські» попери в печі. А в останньому монолозі розкриває увесь біль своєї душі : «Горять червоно, як кров дворянська, горять!…О-о-о!… Тепер ти бидло! Бидло! А  Степан теля!( ридає)…Пустіть! Рятуйте бумаги!… Я сам поїду у дворянське собраніє, у сенат поїду…(підбіга до печі.) Згоріли… Тисяча рублів згоріла, половина хазяйства пропала, і все-таки бидло!( Тихо плаче.)»

Поряд з наївним Мартином драматург змальовує хижака Трандальова. Це – людина без певної професії, якій чужі поняття порядності та гідності. Він прижився біля такого, як дворянин Красовський,  і одночасно веде справу Борулі проти Красовського, а справу Красовського проти Борулі. Цей тип  – продовження суспільної системи.

Бюрократизм і корупцію втілено в образ Трандалєва.

Образами дружини, дітей Мартина і наймитів драматург стверджує здорову народну мораль. Вони не цураються тяжкої роботі на землі, шанують народні традиції і звичаї.

В своєму творі Карпенко-Карий стверджує принципи правди, простоти та любові до свого народу. Сміх у п’єсі не нищівний, а аналітичний та співчутливий. Описані події по суті трагічні,проте подані у комічній формі.

Історія створення твору “Мартин Боруля”

В основу сюжету трагікомедії “Мартин Боруля” покладено реальну подію з життя.

історія написання мартин боруля

З яким твором перегукується “Мартин Боруля”? Ця трагакомедія перегукується із “Міщанином-шляхтичем” Мольєра.

Якщо ви можете доповнити аналіз твору “Мартин Боруля” лишайте свої тези в коментарях.

Аудіокнига «Мартин Боруля» скорочено

Головні факти:
  • Твір Мартин Боруля – зразок реалізму.
  • За родовою ознакою “Мартин Боруля” є драматичним твором. Його жанр – трагікомедія.
  • Тема твору “Мартин Боруля” – здобування хліборобом дворянських прав
  • Події у творі «Мартин Боруля» розгортаються в такій послідовності: викрадення коней в Омелька — приїзд на заручини Націєвського — звільнення Степана з роботи — згода Борулі на шлюб Марисі з Миколою.
  • Сюжет твору Мартин Боруля” письменник побудував на фактах із життя родини Тобілевичів.
Оцініть статтю
Додати коментар

  1. Volodymyr

    В композиції є “цікаве” твердження: “…Поміщик Красовський виганяє родину Мартина із села”. А зараз увага, питання- чи це в автора плюгаве почуття гумору, або під якою речовиною він писав цю ахінею?

    Відповіcти
    1. Дмитро

      А що не так?

      Відповіcти
    2. Дмитро

      Марися. Не вспіли батько очунять після тієї оказії, а тут Красовський зібрав людей, виганяв нас з села, хотів розвалить хату; батько дуже сердились, сварились, кричали, і з ними зробилась якась причина: упали на землю зовсім як мертві. А, не доведи господи!.. Ми з матір’ю в ногах у Красовського валялись — насилу одпросились на місяць, та й то дядько Гервасій заступились… І це ще не кінець! Пройшло скілько днів, батько стали поправляться, як знову получили бумагу, що в дворянстві одказано, і зовсім уже занедужали, з сили вибились, нічого не їдять… все зітхають та читають ту проклятущу бумагу… Коли б хоч з Красовським помирились, а то він знищить нас зовсім; завтра строк вибираться, а куди вибираться, що робить з слабим батьком, самі не знаємо! Слава богу, хоч ти приїхав!

      Відповіcти
  2. Сочный Перец

    10-А
    А ну не списуйте зі сайту, а то вчителю розповім) СВОИ ПОЙМУТ!
    Гимназия им. Т. ШЕВЧЕНКА Кропивницкий.

    Відповіcти
    1. Таня

      А ты сначала научись разговаривать хотя бы только на украинском языке, а то уж слишком умным себя показываешь: безграмотный!!!

      Відповіcти
  3. Сын Собаки

    Я списал с этого сайта. 10-А лохи 😉

    Відповіcти
    1. Сын Кота

      Ну ты и чушка

      Відповіcти
      1. Сын Котопса

        Ты тоже чушка

        Відповіcти
        1. Сын мамы

          Вы все чушки

          Відповіcти
          1. Сын Пина

            Заткнулись все

  4. Фесмат~

    А мы вообще ДТЛ. Все темы знали за день до урока, все скатали ещё дома. Опа)0

    Відповіcти
    1. anastasiz

      А какая группа?

      Відповіcти
  5. Татьяна

    Мартин Боруля

    Відповіcти