«Антігона» Софокл скорочено

софокл антигона скорочено Короткий зміст

«Антігона» Софокл скорочено читати українською варто, щоб згадати трагедію, що ґрунтується на фіванському циклі міфів. У творі засуджено тиранію та ідею, що для щастя громадян необхідна єдність сімейно-родових і державних законів.

«Антігона» скорочено читати

Події трагедії відбуваються в античні часи у стародавніх Фівах.

Головні герої

  • Антігона – дочка колишнього царя Едіпа, милосердна, добра дівчина, що ставить борг понад усе.
  • Ісмена — дочка Царя Едіпа, менш рішуча сестра Антігони.
  • Креонт — цар фіванський. Деспотичний та суворий.
  • Евридіка — дружина Креонта, мати Гемона.
  • Гемон — син Креонта, наречений Антігони.
  • Тіресій — сліпий провісник.
  • Етеокл і Полінік – сини Едіпа, які вбили один одного у боротьбі за трон.

Дія відбувається в Фівах після смерті царя Едіпа. Між його синами — Етеоклом і Полініком — розпочинається боротьба за владу. Після того, як Етеокл вигнав брата з Фів, Полінік уклавши союз з сімома сусідніми царями, вирушив на Фіви з війною. Під міськими мурами розгорнувся кривавий бій. Брати зійшлися в поєдинку, і обидва загинули. Саме на цьому епізоді фіванського міфу розпочинається дія трагедії Софокла.

Після гибелі братів, єдиновладним правителем Фів залишається Креонт, який за життя царя Едіпа був його радником.  Насамперед Креонт видав указ, за яким Етеокла, законного царя, який помер захищаючи рідне місто, слід було поховати з усіма почестями, а тіло Полініка-зрадника залишити непохованим, на поталу собакам і птахам. Було заборонено навіть оплакувати його. Креонт розуміє, що це рішення жорстоку, але він думає насамперед про інтереси держави та зміцнення власної влади.

Антігона, виконуючи свій родинний і релігійний обов’язок, попри наказ царя,  вирішує порушити заборону Креонта і таємно поховати брата. Її сестра Ісмена відмовляє сестру від сміливого плану, побоюючись покарання Креонта.  Ісмена нагадує сестрі, як загинув їхній батько Едіп, який одружився на власній матері і тим самим накликав гнів богів на весь свій рід. Вона пропонує змиритися і не робити необдуманих вчинків.

За релігійними віруваннями стародавніх греків не поховати і не оплакати померлу людину — найтяжча кара для її родини. Вважалося, що тоді душа померлого не може знайти собі притулку, вічно блукає по світу і мстить за це своїм родичам.

Наляканий вартовий повідомляє Креонту, що мертвий Полінік формально похований – «зверху покритий тонким шаром пилу». Розгніваний Креонт наказує знайти «винуватця забороненого похорону».

За порушення свого наказу, Креонт засуджує Антігону до поховання живцем. З’являється заплакана Ісмена, вона готова розділити із сестрою страшну долю. Креонт звинувачує її у допомозі Антігоні, але Ісмена заперечує свою участь у похованні брата. Антигона, бажаючи вберегти сестру від покарання, бере всю провину він.

Тим часом Креонт викликає свого сина Гемона і повідомляє, що його наречена буде суворо покарана – цього вимагає порядок. Гемон просить батька відмінити несправедливий вирок його нареченій, каже що і народ підтримує Антігону, за такий сміливий вчинок. Але цар залишається невблаганним і наказує замурувати дівчину заживо в печері.

Ідучи на смерть дівчина гірко плаче – не таким вона уявляла своє життя. Через рішення Креона вона не пізнає радості подружнього життя, не стане матір’ю…   Однак вона не жалкує про скоєне, оскільки вчинила за совістю і згідно із законами богів. Антигона готова зустрітися зі своїми батьками у похмурому царстві Аїда.

Віщун Тіресій приходить до царя і повідомляє Креонту, що Боги незадоволені жорстоким вироком і жорстоко покарають як Креонта, а й усіх його підданих. Проте гордий і самолюбний Креонт не боїться небесного суду, оскільки впевнений, що «не владний смертний бог осквернити».

Почувши ці слова, Тиресій повідомляє цареві рішення богів, що його сина буде віддано мерцям. Злякавшись за свого сина, Креонт наказує якнайшвидше привести його. Однак слуги ніде не можуть знайти Гемона.

Розуміючи, що нерозумно переступив межу дозволеного, Креонт погоджується відмінити вирок, але вже надто пізно щось змінити.

Цар зі слугами вирушає до печери і застає страшну картину: Антигона наклала на себе руки, повісившись на власній пов’язці, а біля її тіла ридає Гемон. Не в змозі змиритися з тяжкою втратою, він встромляє меч собі в груди.
Дружина Креонта Еврідіка, довідавшись про смерть улюбленого сина, в розпачі також чинить самогубство. Перед смертю вона звинувачує у всіх смертях свого чоловіка.

Креонт оплакує себе, своїх рідних, визнаючи власну провину.

Оцініть статтю
Додати коментар

  1. Мілана

    чомусь дуже полюбила п’єси та драмат, прочитала повний твір і дякую за цікаве скорочення-дуже гарно

    Відповіcти