Антоні ван Левенгук біографія та цікаві факти

Антоні Ван Левенгук Біологи

Антоні ван Левенгук біографія та цікаві факти українською відомого голландського вченого, творця мікроскопа, засновника мікробіології викладені в цій статті.

Антоні ван Левенгук коротка біографія

Антоні ван Левенгук народився в Делфті 24 жовтня 1632 року в родині пивоварів. У школі вчився до 15 років, після чого почав працювати в крамниці на посаді бухгалтера касира, тим самим навчаючись торговій справі. Уже в 20 років йому вдалося відкрити власну мануфактуру. Майбутній творець мікроскопа почав вести життя сімейного поважного бюргера.

Коли Антоні прийшла ідея виготовляти збільшувальне скло невідомо. Дане захоплення прийшло до нього в молодості. У той час голландські майстри славилися розробкою збільшувальних стекол. Однак ученому вдалося зробити щось велике: він власноруч винайшов і виготовив прилад, який назвуть «мікроскопом». Перший мікроскоп Левенгука швидше нагадував дуже сильну, але маленьку лупу з 100-300-кратним збільшенням. Вона була завбільшки з горошину. З її допомогою винахідник зумів виявити дивовижні речі. Одного разу він вирішив знайти причину гострого смаку перцю і став розглядати крізь своє скло краплю перцевого настою. Як же вчений здивувався, що в настоянці двотижневої давності було повно крихітних організмів. Їм було дано назву «анімакул». Таким чином, Левенгук був першою людиною, який побачив мікробів.

Друг винахідника мікроскопа, голландський лікар Р. Грааф, в 1673 році відправив лист Левенгука в Лондонське королівське товариство з повідомленням про винахід і відкриття вченого. Листування тривало 50 років. Листи на латині містили інформацію про вражаючі відкриття: «анімакулі» були виявлені практично скрізь, в грунті, мутній воді.

Лондонське королівське товариство 8 лютого 1680 року ухвалило Левенгука в дійсні і рівноправні члени. У 1695 році його листи були видані окремою книгою на латинській мові «Таємниці природи, відкриті Антонієм Левенгуком за допомогою мікроскопів». Вона була доповнена малюнками вченого, в яких проглядалися різні форми бактерій: коки, спірили, бацили, нитчасті бактерії.

Також Левенгук встановив факт загибелі бактерій при нагріванні. Учений виявив в насінній рідині маленькі, хвостаті мікроорганізми – сперматозоїди. Він докладно описав їх будову. Йому належить відкриття червоних кров’яних тілець – еритроцитів.

Антоні ван Левенгук був першою людиною, хто описав цілий світ «в краплі води»: найпростіші, мікроскопічні ракоподібні, бактерії, одноклітинні водорості. До кінця життя дослідник вивчав найпростіших паразитів, відкрив інфузорії і встановив відмінності в будові дводольних і однодольних рослин.

Помер Антоні ван Левенгук в Делфті 26 серпня 1723 року у віці 90 років.

Левенгук цікаві факти

Ван Левенгук був голландським торговцем текстилем, який став засновником мікробіології.

Батько Левенгука помер, коли йому було всього п’ять років. Його мати знову вийшла заміж, і Антоні жив деякий час з дядьком. Його дядько був адвокатом і допомагав племіннику отримати гарну освіту.

Освіта винахідника обмежилася середньою школою.

Розмовляв тільки голландською мовою, хоча вмів писати на латині.

Антон ван Левенгук створив перший мікроскоп, який дозволив побачити бактерії в краплі води.

Вчений був одружений двічі. Перший раз він одружився на Барбарі де Май, 1654 року. У них було п’ятеро дітей, але тільки їхня дочка, Марія, вижила в дитинстві.

Другий раз він одружився з Корнелією Свалміус, в 1671 році, через п’ять років після смерті його першої дружини. У них не було дітей і вони були разом, поки Свалміус не померла в 1694 році.

Антон ван Левенгук першим відкрив бактерії, найпростіші, сперматозоїди, еритроцити, мікроскопічні ракоподібні, одноклітинні водорості, відкрив інфузорії і встановив відмінності в будові дводольних і однодольних рослин.

Він був першим, хто побачив фасеточну будову очей комах, волокна кришталика, поперечні волокна м’язів, лусочки і трубочки зубнї речовини.

За все життя виготовив більше 500 оптичних лінз, 25 мікроскопів. До сьогодні їх дійшло всього 9 штук.

Спостерігаючи за життєвими циклами личинок і бліх, Левенгук довів, що такі істоти не створюються спонтанно, як багато людей вірили в той час. Він показав, що ці істоти проходять процес розмноження від яєць до личинок, лялечок і тоді стають дорослими особинами.

Оцініть статтю
Додати коментар