Цікаві факти про бій під Крутами розажуть про цю трагічну частину української історії багато нового та цікавого.
Бій під Крутами: цікаві факти
Коли відбувся бій під Крутами?
Пам’ятний бій, котрий сучасні історики називають українським Перл-Харбором, відбувся 29 січня 1918 року. Українські студенти намагались зупинити наступ більшовиків під командуванням Аверкія Гончаренка.
Нерівний бій тривав кілька годин, але бійцям вдалось зупинити просування військ більшовицької армії на кілька днів до Києва. В цей час Симон Петлюра зумів придушити повстання ворога на заводі «Арсенал». Також дослідники зазначають, що бій під Крутами відволік більшовицьку владу та надав час уряду УНР зробити важливу справу 9 лютого – підписати Берестейській договір з країнами Четвертного союзу.
- Міфологізм цієї події в тому, що бій під Крутами прийняли лише студенти. Але це далеко не так. На залізничній ролі виступили до 520 українських вояків і студентів з однією гарматою та 16 кулеметами.
- Хто керував більшовицькими військами в бою під Крутами? Михайло Муравйов
Бій тривав до 6 годин і у ньому загинуло 70-100 українських бійців, а втрати більшовиків – 300 людей.
До загону українських військових входив студентський курінь, куди записались студенти, добровольці, активісти молодіжних організацій, випускники, гімназисти старших класів Києва. Саме цей курінь в результаті став жертвою розстрілу та катувань.
Коли більшовики побачили, що на полтавському напрямку українці чинять потужний спротив, тому головний акцент змістили на колію «Київ-Москва», опинившись в місті Бахмач. Сутички привели 29 січня до бою під Крутами.
Коли стало відомо, що один український полк, який захищав Ніжин, оголосив про свій нейтралітет і про те, що в разі захоплення більшовиками вони не будуть чинити опір – вирішено було відступати. Керівник Тимченко дав наказ виїзжати, не дочекавшись той самий курінь недосвідчених студентів, котрі заблудились в темноті. Вони спізнились і прийшли на станцію Крути, коли там вже були більшовики. Декого розстріляли на місці, а ранених відправили поїздом в харківський шпиталь.
В самому Києві про бій під Крутами практично нічого не знали: в місті панувала розруха, хаос, саботажі та більшовицький заколот.
Який середній вік побратимів під Крутами? Достеменно відомо, що під Крутами загинули сім гімназистів і близько двох десятків студентів молодого віку. Всього відомо імена та прізвища 20 молодих патріотів, які тоді загинули в бою.
- Яку пісню співали полонені студенти на розстрілі? Учень сьомого класу Григорій Піпський з Галичини, перед самим розстрілом заспівав гімн України, його спів підхопили інші полонені, і після цього пролунали постріли.
За рішенням Української Центральної Ради, 19 березня 1918 тіла студентів перевезли до Києва та урочисто поховали на Аскольдовій могилі.
На державному рівні День пам’яті героїв Крут почали відзначати 29 січня з 2003 року.
Павло Тичина написав вірш «Пам’яті тридцяти», присвячений героям Крут.