Болотна черепаха європейська — вид прісноводних черепах, єдиний представник ряду Черепах у фауні України.
Болотна черепаха: опис
Цей вид рептилій відрізняється великою головою з темною шкірою, яка усіяна білими або жовтими плямами невеликих розмірів. Лапи у неї мають таке ж забарвлення. На них знаходяться великі і гострі кігті, якими тварина розриває свою здобич на частини. Форма карапакса овальна або округла. Колір його буває чорним і жовто-зеленим, з дрібними жовтими і білими вкрапленнями. У болотної черепахи є довгий хвіст, який може досягати довжини 12 см. Як правило, у самок він трохи менше, ніж у самців. Також, самці і самки відрізняються кольором очей – у чоловічих особин очі мають червонуватий відтінок, у жіночих – жовтий. Розміри дорослих черепах, що живуть на волі, досягають 35 см. Їх вага може становити 1,5 кг.
Де живе болотна черепаха?
Європейська болотна черепаха буває кількох підвидів. Вони розрізняються розмірами і виглядом. Цей вид рептилій широко поширений. Його можна побачити в Європі, Азії та Африці.
Такі черепахи живуть в різних водоймах з досить теплою водою. Це можуть бути озера, ставки, болота, навіть калюжі. Проте їм необхідно перебувати поруч з берегом, щоб була можливість вибратися на сушу і погрітися.
Що їсть болотна черепаха?
Болотні черепахи є хижаками і прекрасно вміють полювати. При проживанні в природних умовах вони годуються дрібними тваринами. До їх числа відносяться:
- личинки комах,
- молюски,
- жаби,
- черв’яки,
- риба.
Крім їжі тваринного походження, ці рептилії потребують рослинної їжі, тому вони споживають рослини, що ростуть у воді і прибережних ділянках.
Болотна черепаха: розмноження
Статевого дозрівання ця рептилія досягає приблизно на 6-8 році життя, коли панцир сягає довжини 10-12 см. У природних умовах шлюбний період настає навесні. Самцям властива агресивна поведінка, вони здатні переслідувати жіночих особин. Спарювання може проходити як в воді, так і на березі.
Жіноча особина відкладає яйця приблизно через 1-2 місяці. У цей період вони потребують посиленого живлення, причому в їжі повинно бути більше вітамінів, білка і кальцію, ніж зазвичай. Також, їм необхідна більш висока температура повітря і води – це забезпечить засвоєння поживних речовин. За кілька днів до відкладання яєць самка припиняє їсти – за цією ознакою визначають, що скоро вона буде робити кладку.
Яйця самка поміщає в землю, викопуючи невеликі ямки на 10 см углиб. За період з травня по червень вона робить близько 3 кладок. Яйцям властива правильна витягнута форма і білий колір шкаралупи. Вони невеликі (приблизно 3 × 2 см), важать близько 8грамів. Кількість яєць в кладці – від 5 до 10 штук. Через 2-3 місяці з них вилуплюються дитинчата. Їх вага складає 5 г, розмір – 2,4-2,5 см. На череві у них є жовтковий мішок. Колір панцира найчастіше темно-коричневий, прикрашений жовтими лініями.
Зиму малюки проводять неподалік від кладки, викопуючи невеликі норки. Навесні вони залишають свої притули і починають самостійне життя.
Болотна черепаха: спосіб життя
Для цих рептилій властива денна активність і сон ночами. Для сну вони спускаються на дно водойми, в якому живуть. Вдень вони знаходяться на суші, щоб погрітися. Здатні віддалятися від водойми на кілька кілометрів. Постійно перебувати в воді вони не можуть – їм необхідне повітря для дихання, тому тварини часто спливають на поверхню. Без кисню вони можуть обходитися близько двох годин. При низькій активності необхідність в ньому відпадає зовсім, оскільки включається анаеробне дихання.
Ці черепахи добре і швидко плавають. При виявленні загрози вони схильні ховатися в траву або прибережний мул. За суші рептилія теж пересувається досить швидко.
Болотна черепаха: цікаві факти
У сперми черепах дуже тривалий період зберігання в шляхах самки. Він може досягати року. Якщо це так, то спіймана жіноча особина може зробити кладку, навіть якщо в неволі.
Взимку ці тварини впадають в сплячку через низькі температури. Якщо черепаха живе в неволі, де температурний режим однаковий в будь-який час року, то це явище не спостерігається.
Ці рептилії часто ділять місцевість і здатні захищати свою територію. При цьому вони завдають один одному серйозні каліцтва, наприклад, відкушують хвости. Дана поведінка більше притаманна самцям. Самки значно рідше виявляють агресію один до одного.