«Чарлі і шоколадна фабрика» скорочено

чарлі і шоколадна фабрика скорочено читати Короткий зміст

«Чарлі і шоколадна фабрика» (1964) — казкова повість Роальда Дала про пригоди хлопчака Чарлі Бакета на шоколадній фабриці геніального і дивакуватого кондитера містера Вонки.

«Чарлі і шоколадна фабрика» скорочено (аудіокнига)

«Чарлі і шоколадна фабрика» скорочено читати

Маленький хлопчик Чарлі Бакет живе в дуже бідній сім’ї. Семеро людей (хлопчик, його батьки, два дідусі та дві бабусі) туляться в маленькому будиночку на околиці міста, з усієї родини тільки батько Чарлі має роботу: він закручує пробки на тюбиках із зубною пастою. Сім’я не може дозволити собі найнеобхіднішого: в будинку тільки одне ліжко, на якому лежать найстарші члени сімї, вони живуть впроголодь, харчуються картоплею і капустою. Чарлі дуже любить шоколад, але отримує його тільки раз на рік, одну плитку на свій день народження, в якості подарунка.

Ексцентричний шоколадний магнат містер Віллі Вонка, який провів на самоті десять років на своїй фабриці, оголошує, що хоче влаштувати розіграш п’яти золотих квитків, які дозволять п’ятьом дітям побувати на його фабриці. Після екскурсії кожен з них отримає довічне забезпечення шоколадом, а один – буде нагороджений якимсь особливим призом.

Щасливчиками, які знайшли п’ять квитків, захованих під обгорткою шоколаду, стали:

  1. Авґустус Ґлуп  – жадібний і ненажерливий хлопчик, «їжа – його улюблене заняття»;
  2. Верука (або Веруча) Солт  – розпещена дівчинка з сім’ї власника фабрики з переробки горіхів, звикла, щоб всі її вимоги негайно виконувалися;
  3. Віолетта Борігард (або Бореґард) (англ. Violet Beauregarde) – дівчинка, яка постійно жує гумку, встановила світовий рекорд – жує одну жувальну гумку протягом трьох місяців;
  4. Майк Тіві (англ. Mike Teavee) – хлопчик, який з ранку до ночі дивиться телевізор.
  5. Чарлі Бакет – головний герой цієї повісті.

В екскурсії по фабриці, крім дітей, беруть участь їхні батьки: кожна дитина приходить з матір’ю і батьком, крім Чарлі, якого супроводжує його дідусь Джо. У процесі відвідування фабрики всі діти, виключаючи Чарлі, не звертають уваги на попередження Вонка і виявляються жертвами своїх пороків, потрапляючи по черзі в різні ситуації, які змушують їх покинути фабрику.
Наприкінці залишається один Чарлі, якому і дістається головний приз – він стає помічником і спадкоємцем містера Віллі Вонка. Інші діти отримують обіцяне довічне забезпечення шоколадом.

Приміщення фабрики

Фабрика Віллі Вонки дуже велика, розташована як на поверхні, так і під землею, на фабриці є незліченна безліч цехів, лабораторій, складів, є навіть «льодяникова шахта глибиною 10000 футів» (тобто глибиною більше 3 кілометрів). Під час екскурсії діти та їхні батьки відвідують деякі з цехів і лабораторій фабрики

Шоколадний цех
Цех являє собою долину, в якій все їстівне і солодке: трава, кущі, дерева. По долині протікає річка з рідкого шоколаду вищої якості, який перемішується і збивається за допомогою «водоспаду». У шоколадному цеху компанія втрачає Авґустус Ґлуп: не звертаючи уваги на застереження містера Вонки, він жадібно п’є шоколад, нахилившись з берега, зісковзує в річку і ледь не тоне, але виявляється затягнутим в одну зі скляних труб, по яких шоколад розподіляється по всій фабриці.

Умпа-лумпи 
У шоколадному цеху герої вперше зустрічають умпа-лумпа: маленьких чоловічків, зростом не вище коліна, які працюють на фабриці. Містер Вонка привіз їх із якоїсь країни Умпландіі, де вони жили в будиночках на деревах, в надзвичайно важких умовах, переслідувані хижаками, вимушені харчуватися огидними зеленими гусеницями, в той час як їх улюблена їжа – какао-боби, які вони тепер отримують в необмеженій кількості на фабриці Вонки.

Умпа-лумпиє єдиними працівниками на фабриці. Вонка не наймати на роботу звичайних людей, оскільки зіткнувся з тим, що багато хто з працівників-людей займалися промисловим шпигунством і продавали секрети Вонки кондитерам-конкурентам.
Умпа-лумпи дуже люблять співати і танцювати, після кожного події вони співають пісеньки, в яких висміюють недоліки дитини, що отримує неприємності зі своєї ж вини.

Цех винаходів 
Дослідницька лабораторія і експериментальне виробництво – улюблене дітище містера Вонки. Тут розробляються нові солодощі: вічні льодяники (льодяники, які можна смоктати рік і більше, і вони не зникнуть), волохаті іриски (а у того, хто з’їсть таку іриску, починає рости густе волосся на голові , вуса і борода) і гордість Вонки – жуйка-обід. Жующий цю жуйку відчуває, що він їсть обід з трьох страв, при цьому він насичується, так, як якби він справді з’їв обід.
Перед тим як почати оглядати Цех винаходів Вонка попередив дітей і батьків про те, що в лабораторії треба дотримуватися обережності і нічого не чіпати. Однак Віолетта Борігард, незважаючи на попереджувальні крики кондитера, хапає експериментальну жуйку-обід і починає жувати її. До нещастя для Віолетти жуйка ще не дороблена, і десертна частина жуйки, чорничний пиріг з вершками, викликає побічний ефект: Віоллета роздувається і стає схожою на величезну ягоду чорниці. Умпа-лумпи коткують її в інший цех, щоб там віджати з неї чорничний сік.

Усміхнені цукерки (квадратні цукерки-баньки)
Подорожуючи по фабриці, екскурсанти потрапляють в цех, де готуються усміхнені цукерки (або квадратні цукерки-баньки) – цукерки з живими личками. У англійському оригіналі вони називаються англ. Square Candies that Look Round, що можна зрозуміти, як «квадратні цукерки, що дивляться по сторонах» і як «квадратні цукерки, що виглядають круглими». Така неоднозначність призводить до досить гарячої суперечки між містером Вонка і Верука Солт: Верука стверджувала, що «цукерки квадратні і виглядають як квадратні», Вонка ж доводив, що цукерки дійсно «витріщаються по сторонам».

Горіховий цех
У цьому цеху навчені білки сортують горіхи: хороші йдуть у виробництво, погані – в сміттєпровід.
Верука Солт починає вимагати, щоб одна з учених білок була негайно куплена для неї, але це неможливо – містер Вонка не продається своїх білок. Верука, незважаючи на заборону Вонки, намагається власноруч зловити одну з білок, і це закінчується для неї плачевно: білки навалюються на неї і скидають у сміттєпровід, а потім білки зіштовхують в сміттєпровід і батьків Верука, містера і місіс Солт.

Телешоколадний цех 
У Телешоколадний цех герої потрапляють за допомогою «великого скляного ліфта», який за своєю суттю є не ліфтом, а літальним апаратом, здатним вільно переміщатися в будь-якому напрямку. У цьому цеху відбуваються випробування останнього винаходу Вонка – телевізійного шоколаду. Вонка розробив спосіб передачі шоколаду на відстань, подібно до того, як передаються на відстань телевізійні сигнали. Переданий таким чином шоколад приймається звичайним телевізором, його можна взяти з екрану і з’їсти. В процесі передачі шоколад сильно зменшується в розмірах, тому, щоб отримати плитку звичайних розмірів, шоколадна плитка, що відправляється повинна бути величезних розмірів.
Майк Тіві, бажаючи стати першою у світі людиною, переданим по шоколадному телебаченню, стає під передавальну телешоколадную камеру, здійснює подорож і опиняється на телеекрані. Він живий і здоровий, проте в процесі подорожі зменшився, його зріст – не більше дюйма, і він бігає по долоні своєї матері. Щоб повернути хлопчикові нормальні розміри, Майка доводиться відправити у цех випробувань жувальної гумки для розтяжки на спеціальному верстаті.

Інші цехиу фабрики
У повісті згадується більше двадцяти п’яти інших цехів і лабораторій фабрики, які екскурсанти не відвідували. У більшості випадків це просто таблички з назвою незвичайних ласощів, наприклад «Різнокольорове драже, щоб плювати всіма кольорами веселки». Іноді містер Вонка розповідає історію, пов’язану з його винаходами. Наприклад, він розповів про те, як один з умпа-лумпа випив «шипучого підйомного напою», що піднімає людину в повітря, і відлетів у невідомому напрямку. Щоб опуститися на землю, йому потрібно було відригнути «підйомний газ», що міститься в напої, але умпа-лумпа не зробив цього.

Кінець подорожі
Для Чарлі подорож по фабриці закінчується благополучно. Він стає помічником і спадкоємцем містера Вонки, а всі його рідні, шість чоловік, переселяються з бідного будиночка на шоколадну фабрику.
Інші діти отримують обіцяне забезпечення шоколадом. Але багато з них сильно постраждали в результаті подій, що трапилися з ними на фабриці. З Віолетти Борігард вдалося видавити сік, але її обличчя залишилося фіолетовим, Майка Тіві надмірно розтягнули і тепер він худий як сірник, а його зріст після розтяжки – не менш трьох метрів. Товстун Авґустус Ґлуп і сім’я Солт постраждали менше: перший всього лише схуд, а Солт забруднилися під час подорожі по сміттєпроводу. Характерно, що містер Вонка не виявляє ні найменшого жалю з приводу того, що сталося з неслухняними дітьми, судячи з усього, це навіть забавляє його.

Оцініть статтю
Додати коментар

  1. Viktoria

    мені сподобалося,але як для мене дуже багато читати

    Відповіcти
  2. Артур

    Мені сподобалося, але дуже мало треба читати.

    Відповіcти
  3. Денис

    Крута казка та круто що коротко!!!

    Відповіcти
  4. Єва

    Дуже гарний переказ,усе зрозуміло!І казка дуже гарна

    Відповіcти
  5. Поліна

    Мені дуже сподобалось ! Дуже цікаво . Я дуже задоволена !

    Відповіcти