“Чайка Джонатан Лівінгстон” аналіз

чайка джонатан лівінгстон Аналіз твору

Аналіз твору “Чайка на ім’я Джонатан Лівінгстон” – тема, ідея, жанр та інші відомості допоможуть підготувати літературний паспорт твору.

“Чайка Джонатан Лівінгстон” аналіз (паспорт)

АвторРічард Бах

Рік видання – 1970

Рід літератури – епос

Жанр твору – повість-притча

Тема – розповідь про молоду чайку, яка навчилася літати та присвячує себе самовдосконаленню і самопожертві

Ідея – потрібно прагнути до самовдосконалення

“Чайка Джонатан Лівінгстон” головна думка – потрібно вчитися та розвиватися, а не пливти по течії.

Алегоричні образи “Чайка Джонатан Лівінгстон”
  • зграя чайок – наше повсякденне життя;
  • політ Джонатана Лівінгстона – свобода;
  • прагнення Джонатана вдосконалювати політ – шляхи людського самовдосконалення, бажання пізнати сенс буття і осмислити свій статус у світі
  • Джонатан – людина, яка прагне до знань, досконалості.
  • Крила – символ свободи, волі, духовності.

Основний конфлікт в творі “Чайка Джонатан Лівінгстон” – це конфлікт між сірою масою людей (Зграя) та особистістю (Джонатан). Зграя вважає, що вони не здатні пізнати сенс життя, бо він недосяжний, вони кинуті у цей світ лише для того, щоб їсти та жити доти, доки вистачить сил. З цим категорично не згоден Джонатан, яким керує жага пізнання: «Тисячі років ми рискаємо в пошуках риб’ячих голів, але зараз нарешті стало зрозуміло, навіщо ми живемо: щоб пізнавати, відкривати нове, бути вільними».

Композиція повісті складається з 3 частин, і це не випадково, бо Р. Бах показав 3 ступені духовного вдосконалення Джонатана.

1- усвідомлення ідеї свободи;

2- досягнення досконалості;

3-прагнення поділитися знанням вищої істини з учнями, щоб вони також втілили ідею Великої Чайки – всеосяжну ідею свободи.

Сюжетний ланцюжок твору “Чайка Джонатан Лівінгстон” 

Джонатана бентежить звичність існування чайок, які стурбовані лише щоденною боротьбою за виживання – Лівінгстон прагнення до вдосконалення – Він вивчає мистецтво польоту– Джонатан не може змиритися з правилами примітивного існування чайок  – Лівінгстона вигнали зі зграї – Життя на самоті – Зустріч із сяючими чайками, які забирають його на Небеса – знайомство з Чіангом, мудрою чайкою-старійшиною, яка вчить його переміщатися зі швидкістю думки в просторі та часі – Джонатан вирішує повернутися на Землю, щоб передати отримані знання іншим чайкам його зграї – Флетчер стає першим учнем Джонатана – до Лівінгстона приєднуються інші чайки, яких вигнали зі зграї – Лівінгстон навчає учнів майстерності польоту – Джонатан з учнями летить до зграї, щоб навчати їх майстерності польоту – згодом до нього приєднується все більше прихильників – передача ролі наставника Флетчеру – Флетчер навчає молодих чайок.

“Чайка Джонатан Лівінгстон” анкета твору може бути доповнена інформацією кожним читачем через форму коментарів.

“Чайка Джонатан Лівінгстон” аудіокнига (скорочено)

Оцініть статтю
Додати коментар

  1. Арина

    А яка мета твору

    Відповіcти