Чому твір називається «Шпага Славка Беркути»? Твір, викладений нижче, допоможе пояснити чому Ніна Бічуя дала назву повісті “Шпага Славка Беркута” та що символізує шпага у творі.
Чому повість називається «Шпага Славка Беркути»?
Н. Бічуя у повісті «Шпага Славка Беркути» змальовує боротьбу честі та безчестя, добра і зла. Назва твору символічна. Вона асоціюється із «вічними» проблемами лицарської честі та мужності, мотивами випробування, які запозичені з лицарських романів.
Спортсмен Славко та зовсім неспортивний Юлько починають двобій на шпагах. Цей двобій, на мою думку, − символ непорозуміння між двома хлопцями, які певний час вважали себе друзями. Шпага – це зброя, вона може захистити людину, або, навпаки, вбити її. Авторка повісті змушує читача до роздумів про те, що зброя не вирішує в чиїх руках вона може опинитися і для доброї чи лихої справи буде використана. Людина вирішує, як вчинити, проте слід пам’ятати про відповідальність за свої вчинки перед собою, своєю совістю, людьми, які дорогі тобі.
У повісті образ шпаги набуває символічного звучання, авторка створює персоніфікований образ: від «… не думай, що шпага – іграшка. Це зброя.» до «…ремінець від «бандури» врізався Славкові в плече, ніби шпага обернулася на доброго дробовика». Юлько спровокував поєдинок, а Славкові довелося відповідати за нерівний двобій. Хоча, впевнена, що справжній спортсмен не мав права ставати на двобій із людиною, яка ніколи не тримала в руках шпаги. І справді Славко відчуває муки сумління: «Хіба можна розв’язувати суперечки, ранячи товариша шпагою?». Думаю, якби Славко та Юлько пояснювали один одному свої думки та вчинки, то, мабуть, між ними не зародився б конфлікт.
Отож, вибравши цю назву для твору, Ніна Бічуя хотіла показати, що зброя не має волі, вона не несе відповідальності за те, що з її допомогою чинять (чи на хорошу справу її використовують, чи на лиху). Адже, зброя може стати захистом, а може засобом вбивства.
Матеріал надано лише для публікації на сайті dovidka.biz.ua. Копіювання заборонено!
Тепер ви знаєте, чому така назва “Шпага Славка Беркути”. Якщо ви маєте пояснення, які відрізняються від викладеного у творі, пишіть свої думки у коментарях.