Альбер Камю “ЧУМА” аналіз (паспорт твору)

камю чума аналіз твору 11клас

Аналіз роману “Чума” Альбера Камю – тема, ідея, жанр, головні герої, проблематика, сюжет і композицій допоможуть підготувати літературний паспорт твору.

“Чума” А. Камю аналіз твору (паспорт)

Автор – Альбер Камю

Рік написання: 1947

Літературний рід: епос

Жанр: філософський роман-притча

Стиль: екзистенціалізм

Тема: боротьба людської спільноти проти конкретного зла (мешканців алжирського міста Оран проти чуми); у символічному значенні: боротьба проти нацизму та фашизму.

Центральною ідеєю роману “Чума” є: стоїчний опір загальному безглуздю

Головна думка: люди доброї волі здатні перемогти конкретне зло, але не можуть знищити його як категорію світобудови. Тож єдине, що “винна” і повинна людина, – це бути і завжди залишатися Людиною.

Головні герої “Чума”: доктор Бернар Ріє, Жан Тарру, священик отець Панлю, репортер Раймон Рамбер, Коттар, Гран, мадам Ріє (мати доктора).

Місто Оран змальоване як алегоричний образ людства.

Проблематика роману “Чума”

Проблеми, які порушує А. Камю в романі “Чума” – це:

  • зло, абсурд у житті людини і добро;
  • активне протистояння злу;
  • відповідальність за власний вибір;
  • моральність та аморальність;
  • життя і смерть.

Сюжет роману “Чума”

Роман «Чума» побудований як хроніка зачумленого міста.

В алжирське місто Оран приходить чума. На вулицях міста та в будинках знаходять дохлих пацюків, але ніхто ще не помічає небезпеки. Доктор Ріє проводжає свою хвору дружину (не чума) на лікування до санаторію, до нього переїжджає мати. Першим помирає воротар у будинку, в якому живе доктор. Кількість померлих зростає щодня. Доктор Ріє замовляє в Парижі сироватку, яка може незначно допомогти хворим, а через декілька днів префектура оголошує місто закритим. Одного вечора доктора викликає його пацієнт Гран, чий сусід Коттар намагався покінчити життя самогубством. Ще на початку епідемії Ріє знайомиться з журналістом Рамбером, який протягом карантину постійно здійснює спроби втекти з міста до коханої в Париж, та з таємничим Жаном Тарру, який докладно записує всі своє спостереження щодо жителів Орану. Місцеві жителі відчувають, що вони знаходяться у в’язниці, та починають спалювати свої домівки , у місті закінчуються харчі. Похоронні обряди вже відбуваються не відповідно до правил.

Взимку чума відступає: хворі все частіше видужують. Але саме в цей час чума вбиває друга доктора Ріє Тарру. Коттар, який єдиний не чекав закінчення чуми, починає стріляти з вікна в перехожих, поліція затримує його. Доктор Ріє отримує телеграму, з якої дізнається, що його дружина померла. Місто радіє.

Композиція роману “Чума”

Роман складається з 5 частин.

Роман “Чума” у творчості А. Камю знаменує перехід від анархічно-руйнівного бунтарства до захисту загальнолюдських цінностей: протистояння злу, відповідальності й солідарності. На думку самого Камю, роман “Чума” засвідчив його перехід від “етапу абсурду” до “етапу протесту”.

“Чума” аудіокнига (скорочено). А. Камю

Сенс назви роману А. Камю “Чума”

Автор підібрав таку назву не випадково. У творі розповідається про епідемію чуми в алжирському місті Оран. Камю використовує цю епідемію як основну сюжетну лінію, щоб розкрити реакцію суспільства на кризову ситуацію, спостерігаючи за поведінкою людей та їхнім ставленням до загрози.

Та крім того, чума в романі є метафорою тоталітаризму та фашизму, що поширювалися в Європі в середині 20-го століття. Камю написав роман під час Другої світової війни, коли сам був свідком нацистської окупації Франції. Таким чином, чума символізує не лише фізичну хворобу, але й моральні та політичні “хвороби” суспільства, такі як несправедливість, деспотизм і зловживання владою.

Які жанрові ознаки притаманні роману “Чума”? роман-притча, роман-хроніка, роман-парабола

Оцініть статтю
Додати коментар