Якими речовинами живиться людина? Думаю, кожен з Вас на це питання відповість по-різному, адже у кожного з нас, у різних націоальностей, різні смакові пристасті.
Чим живляться люди?
Люди їдять їжу як ролинного, так і тваринного похоження. Раціон людини залежить від місця її проживання, релігії, традицій.
Чого слід їсти більше, щоб харчування було більш збалансованим:
- цільнозернові (хліб, каші)
- овочі, в т. ч. бобові
- фрукти та ягоди
- страви зі свіжої, охолодженої і замороженої риби, м’ясо птиці, яйця
- горіхи і насіння
Чого слід їсти менше:
- солодкі молочні продукти, такі як йогурти і сирки
- свинина і яловичина (перш за все виготовлені з них продукти з високим вмістом насичених жирних кислот і солі)
- солодкі і солоні снеки
- багаті цукром прохолодні напої і соки
Є багато суперечливої інформації про здорове харчування. Потрібно просто не давати себе заплутувати і пам’ятати, що немає геніальних програм харчування або чарівних засобів, які були б ефективні для досягнення міцного здоров’я або зниження маси тіла в тривалій перспективі.
Організм повинен отримувати з їжі як достатню для життєдіяльності кількість енергії, так і всі необхідні поживні речовини. Незбалансоване, одноманітне харчування призводить до дефіциту поживних речовин, що негативно відбивається на організмі і може привести до серйозних захворювань.
Один із наслідків незбалансованого харчування – проблеми з масою тіла: якщо організм недоотримує з їжею потрібних йому речовин, він змушує нас їсти більше.
Для того щоб харчування було здоровим і збалансованим:
1 Треба їсти в міру необхідності
З їжі наш організм отримує необхідні поживні речовини та енергію. Потреба в них залежить від віку, статі, способу життя, стану здоров’я і багатьох інших факторів.
Формула проста: треба їсти стільки, скільки вимагає і витрачає організм.
Енергія витрачається на базову активність (дихання, травлення їжі, мислення, роботу серця і т.д.), але вона потрібна і для руху. Наприклад, у підлітків потреба в енергії більша, ніж у людей більш старшого віку; під час вагітності і грудного вигодовування підвищується потреба в поживних речовинах. Середня добова потреба в енергії становить 2000 ккал у жінок і 2600 ккал у чоловіків.
2 Харчуйтеся збалансовано
У харчуванні важлива не тільки одержувана енергія, а й те, щоб вона надходила від різних поживних речовин і пропорція цих речовин була збалансованою. Кожна поживна речовина грає в організмі свою важливу роль, і різні групи продуктів містять різні основні речовини, вітаміни і мінерали.
Сьогодні багато хто намагається, наприклад, скорочувати кількість споживаних вуглеводів, що може стати причиною дефіциту деяких важливих поживних речовин.
3 В міру можна їсти все
Поширена помилка, що все смачне або шкідливо, або призводить до ожиріння. Насправді все не так погано: їсти можна все, але в правильних кількостях і з правильною частотою. Потрібно виявляти особливу обережність з дуже солоним, солодким і жирним, а також з алкоголем.
4 Харчуйтеся різноманітно
У різноманітне і збалансоване меню повинні входити продукти з різних груп, але потрібно варіювати продукти і всередині груп. Наприклад, різні овочі і фрукти містять різні і в різних кількостях вітаміни і мінерали. Якщо харчуватися різноманітно, можна отримувати необхідні поживні речовини, організм буде більш здоровим і стане краще працювати.
Дуже часто причиною одноманітного харчування стають рутина і звички. Раціон потрібно час від часу переглядати, щоб весь час не їсти одне й те саме. Харчування може виявитися одноманітним і тому, що людина свідомо вирішує не їсти певних продуктів або вони її не подобаються. У такому випадку потрібно уважно стежити, щоб необхідні поживні речовини все ж надходили з інших джерел.
тупо