Дисперсні системи – це багатокомпонентні системи, в яких одні речовини у вигляді дрібних частинок розподілені в іншій речовині. Речовина, яка розподіляється, називається дисперсною фазою. Речовина, в якій розподіляється дисперсна фаза, називається дисперсійним середовищем.
Дисперсні системи в медицині
Дисперсні системи часто застосовують в медицині. Це і колоїдні розчини, і аерозолі, і креми, і мазі, і гелі, і суспензії, і емульсії.
Біохімічні процеси в організмі протікають в дисперсних системах. Засвоєння їжі пов’язане з переходом поживних речовин в розчинений стан. Біорідини (дисперсні системи) беруть участь в транспорті поживних речовин (жирів, амінокислот, кисню), лікарських препаратів до органів і тканин, а також у виведенні з організму метаболітів (сечовини, білірубіну, вуглекислого газу).
Знання закономірностей фізико-хімічних процесів в дисперсних системах важливе для майбутніх лікарів як для вивчення медико-біологічних і клінічних дисциплін, так і для більш глибокого розуміння процесів, що протікають в організмі, і свідомої зміни їх в бажаному напрямку.
- Гелі – це дисперсні системи, які зустрічаються нам в повсякденному житті. Гелі часто застосовують в медичній практиці.
- Суспензії – рідка лікарська форма, що представляє собою дисперсну систему, в якій тверда речовина зважено в рідини. Призначають суспензії для внутрішнього і зовнішнього вживання; рідше – внутрішньом’язово або в порожнині тіла, тобто в черевну або грудну порожнини. Залежно від властивостей лікарських речовин суспензії поділяють на суспензії поверхнево ліофільних (що легко змочуються) нерозчинних речовин, наприклад водні суспензії, що містять білу глину, магнію окис, цинку окис, крохмалю, і суспензії поверхнево ліофобні (що важко змочуються) нерозчинних речовин, наприклад водні суспензії, що містять камфору, салол, ментол, тальк, солі ртуті та ін.
- Емульсії – однорідна за зовнішнім виглядом лікарська форма, що складається з взаємно нерозчинних тонко диспергованих рідин, призначених для внутрішнього, зовнішнього та парентерального застосування.
Розрізняють два типи емульсій:
Якщо дисперсною фазою є масло. А дисперсійним середовищем вода, то емульсія відноситься до першого типу, «масло у воді».
В емульсії типу «вода – масло» дисперсною фазою є вода, а дисперсійним середовищем масло. Емульсії першого типу називаються першими, а другого типу – зворотними.
Емульсії першого типу легко змішуються з водою і багатьма водними розчинами, але не змішуються з маслом, маслянистими рідинами або олійними розчинами. Навпаки, емульсії першого типу легко змішуються з маслом і іншими неполярними рідинами і практично не змішуються з водою і більшістю водних розчинів.