Джон Стюарт Мілль біографія скорочено українською мовою викладена в цій статті.
Джон Стюарт Мілль був відомим британським філософом, здобув собі славу своїм внеском у справу боротьби за права жінок.
Джон Стюарт Мілль біографія коротка
Джон Стюарт Мілль народився 20 травня 1806 в Лондоні, в сім’ї відомого вченого Джеймса Мілля.
Величезне враження на юного Мілля справило читання в 1821-1822 рр. творів Бентама. На початку 20-х рр. сімнадцятирічний Мілль заснував «Товариство утілітаріаністов», в якому обговорювалися етичні і політичні проблеми. У ці ж роки він публікує свої перші роботи. У 1823 р вчений вступив на службу в Ост-Індської компанії, в якій працював до 1858 р.
У 1837 р. Мілль познайомився з першими томами «Курсу позитивної філософії» О. Конта. У 1841-1847 рр. Мілль веде жваве листування з Контом. Надалі, однак, у відносинах обох мислителів настає охолодження, викликане нападками англійської ліберала на теократичні проекти Конта.
У 1851 р, після дружби , що тривала 21 рік, Мілль одружується на Герріет Тейлор. Саме вона робить вирішальний вплив на більшість робіт чоловіка. Однак в 1858 р, через сім років після весілля, Герріет Тейлор помирає від важкої закупорки легенів.
У 1866-1868 рр. Мілль був членом палати громад, приєднуючись до лівого крила партії лібералів, очолюваної Гладстоном. Зазнавши поразки на нових виборах, Мілль відійшов від громадської діяльності.
Помер Мілль 8 травня 1873 року в Авіньйоні. Поховали його поряд з дружиною.
* * *
Основні праці: «Система логіки силогістичної і індуктивної» (1843), «Підстави політичної економії з деякими з їх застосувань до громадської філософії» (1848), «Роздуми про представницьке правління» (1861), трактат «Про підпорядкування жінки» (1861), «Утілітаріанізм» (1863), “Огляд філософії сера Вільяма Гамільтона”.
Основні свої економічні ідеї Дж. С. Мілль виклав у працях «Про предмет політичної економії та про її метод» (1836), «Про деякі нерозв’язані питання політичної економії» (1844), «Основи політичної економії і деякі аспекти їх застосування до соціальної філософії» (1848). Книга «Основи політичної економії» у концентрованому виді містить в собі найбільш суттєві політико-економічні ідеї того часу, що сприяло визнанню їх найкращим підручником з економіки в першій половині XIX ст. Підручник використовувався майже півстоліття у багатьох університетах Європи до появи праці А. Маршалла. Підручник «Основи політичної економії» складається із «Попередніх зауважень» автора та 5-ох книг. У перших трьох книгах («Виробництво», «Розподіл», «Обмін») дається чіткий і систематизований виклад основних принципів класичної політичної економії, аналіз факторів економічного зростання, міжнародної економіки тощо. У четвертої книзі «Вплив суспільного прогресу на виробництво і розподіл» досліджуються передумови та обмеження економічного зростання. У п’ятій — «Вплив уряду» досліджується роль держави у ринковій економіці.