“Джури козака Швайки” характеристика героїв

джури козака швайки характеристика героїв 6 клас

“Джури козака Швайки” характеристика головних героїв – Пилипа Швайки, Санька, Грицька, Тишкевича та інших героїв допоможе розкрити їх образи та риси характеру. Також Вам може допомогти аналіз твору “Джури козака Швайки”.

“Джури козака Швайки” характеристика героїв

Дід Кудьма

– таємний вихователь вовків, наділений Божим даром, книжник і цілитель, який знає таємниці минулого й майбутнього, людської душі й людської історії. “О, у нас є такі знахарі! І найкращий зпоміж них — дід Кудьма.”

Він причетний до всього, що діється, й водночас не діє ніде, бо кожен має сам обирати й вибудовувати свою долю. Та саме життя волхва Кудьми автор ставить за приклад як своїм героям, так і читачам: «Гарне життя прожив. Важке й чисте. Може спокійно дивитися в очі пращурам своїм».

“І взагалі, цей загадковий дід, якому навіть вовки підкорялися, насправді був зовсім не такий страшний, як гадалося в степу.”

Дід Кібчик

Основу його характеру складає внутрішня потреба повністю реалізувати себе на користь ближнім, передати накопичений за довге життя досвіт і мудрість, озвучує основні поєднуючі ідеї в творі та слугує своєрідним каталізатором дії (гуртує ватаги, знаходить місце для фортеці, вигадує всілякі військові хитрощі

Демка Дурна Сила

Одним із головних образів повісті є й Демко Дурна Сила, напрочуд сильний фізично та не надто метикуватий онук діда Кібчика. Саме дід Кібчик прозвав Демка – Дурна Сила. Демкова доля – це приклад того, що сили доброї людини можуть бути витрачені на марне та зле через її недосвідченість, і водночас вона засвідчує глибоку людяність і справедливість наших пращурів.

«Як стисне комусь руку, то у того аж пальці злипаються»

«А одного разу дядьки засперечалися, хто з них зможе витягти з баюри навантаженого воза. Тягли, тягли – ні в кого не виходило».

Юзеф Тишкевич

Служить двом хазяїнам: панові Кобильському та татарському вельможі Іслам – беку, навіть має його охоронний знак, наводить татар на українські села, продає татарам відомості про козаків,
грабує та вбиває в плавнях одиноких добичників (з дозволу і покровительства пана Кобильського),

Це підступний і жорстокий, хитрий, скупий, ниций, брехливий дбає лише про власні інтереси. Загинув, коли втікав з поля бою, від стріл татар.

“Джури козака Швайки” характеристика Пилипа Швайка

ПИЛИП ШВАЙКА – справжній лицар, якого поважають козаки та бояться вороги. Це відчайдушний та невловимий козак.

Його помічниками є – кінь Вітрик, вовк Барвінок, Грицько та Санько.

Уміння, майстерність, хист

Вольові якості

Почуттєві якості

Кращий козацький вивідник (розвідник) землі переяславської; знає мову і звичаї татар, має серед них вірних людей; ходить безшумно, безшелесно; наче нікуди не дивиться, а все бачить; бездоганно володіє зброєю і тримається на коні.

Сміливий, розумний, спостережливий, витривалий, кмітливий, відважний, рішучий; звик покладатися лише на себе.

Вірний товариш, турботливий і уважний до хлопців і братчиків, поважає літніх козаків, дослухається до їхніх порад; любить рідну землю, гарно її знає, захищає від ворогів.

Справжній лицар, який щиро служить своєму народові, товариству

“Джури козака Швайки” характеристика Санька і Грицика

Санько

Грицик

Соціальне становище

Єдиний син у матері, яка його дуже любить і опікає

Став круглим сиротою після набігу татар на село, живе у сім’ях односельців і пасе сільську череду, за що його годують, одягають і дають прихисток по черзі жителі села.

Чим займалися у Воронівці

Наглядав за курчатами

Пасе селянську і панську худобу, лише його любить і слухає страшний бугай Петрик

Риси характеру

Мрійливий, спокійний, розважливий

Жвавий, непосидючий, запальний, рішучий, щирий

Виняткові здібності

Неабиякий ворожбит, має рідкісний дар: уміє подумки віддавати накази й навіювати

Має зіркі очі. Не дає себе одурити

Друзі-підлітки, які долею випадку вимушені шукати щастя поза рідним селом Воронівкою.
Самостійні, наполегливі, сміливі, спостережливі, кмітливі, відчайдушні; володіють шаблею (дерев’яною), гарно на коні тримаються.

«Ми не діти, – набурмосився Грицик. – Ми з лука вміємо стріляти, правда ж, Саньку? І на шаблях б’ємося. І підкрадаємося так, що ніхто й не побачить».
Ставши на свій шлях, хлопці вже не мають вибору, бо кожний крок веде все далі й далі від узвичаєного мирного життя до сповненого тривог і дорослої відповідальності козакування.

“Джури козака Швайки” порівняння Санька і Грицика

джури козака швайки грицик і санько порівняння

“Джури козака Швайки” цитатна характеристика героїв

дід Кібчик. Бо козакував майже все своє життя. Кажуть, ніби аж до самого моря добирався.”

“Силою його називали не тому, що в Демковій голові бракувало якоїсь клепки. Ні, Демко був хлопець, як і всі. І не набагато старший від Санька з Грициком. Лише на три роки. От тільки сила у нього була якась дурна. Як стисне комусь руку, то у того аж пальці злипаються. А одного разу дядьки засперечалися, хто з них зможе витягти з баюри навантаженого воза. Тягли, тягли — ні в кого не виходило. А Демко підійшов, уперся в землю, смикнув за дишло — і відлетів кроків на п’ять. Разом з дишлом. А віз так і залишився в баюрі. Аж доки його не витягла тітка Мокрина, Санькова мати.”

“старший челядник Тишкевич“. “Він служить у пана Кобильського”. “Тишкевич слугує двом господарям одночасно.” “Тишкевич нещадно шмагав свого і так вкрай знесиленого коника. Раз по раз озирався назад, і на його видовженому обличчі відбивався тваринний жах. ”

Рудий Мацик все висвистував свою дивну мелодію…”

«Джури козака Швайки» В. Рутківський. Аудіокнига (скорочено)

Оцініть статтю
Додати коментар

  1. Аліса

    Дякую, можете, будь ласка, ще додати характеристику Ісламбека.

    Відповіcти