Епікур біографія

Філософи

Епікур біографія скорочено викладена в цій статті.

Епікур біографія коротко

Епікур — давньогрецький філософ-матеріаліст, що заклав основи епікурейської філософії.

Епікур народився в 341 р до н.е. в сім’ї Неокла і Херестрати. За кілька років до народження хлопчика його батько перебирається в афінське поселення на острові Самос в Егейському морі. Там Епікур і виховується. Протягом чотирьох років він вивчає філософію під керівництвом Памфілія, послідовника вчення Платона. Вже після цього, у віці вісімнадцяти років, Епікур відправляється в Афіни, де два роки буде проходити військову службу. Після смерті Олександра Великого його наступник Пердикка переселяє афінян з острова Самос в місто Колофон, розташований на території сучасної Туреччини. Туди Епікур і відправляється після проходження служби. Він вчиться у Нозіфана, який відкрив йому вчення Демокріта.

Між 311 і 310 р.р. до н.е. Епікур вчителює в Мітіліно, проте після виникнення деяких розбіжностей з місцевою владою покидає це місто. Звідти він відправляється в Лампсак, де засновує власну школу. У 306 р до н.е. Епікур повертається в Афіни, де і пробуде до самої своєї смерті в 270 р до н.е. У цьому місті філософ отримує земельний наділ, де засновує школу, що отримала назву «Сад Епікура».

Назва ця було дана школі тому, що заняття проходили в саду, що розташовувався біля будинку філософа. Найпершими учнями його стали Гермарх, Ідоменей, Леонтій і його дружина Теміста, автор сатиричних філософських праць Колот, Поліен з Лампсака і Метродор з Лампсака. «Сад Епікура» став першою грецької школою, яка допустила до навчання жінку. Епікур завжди проголошував дружбу дуже важливим елементом на шляху до щасливого життя, а тому його школа всіляко сприяла утворенню дружніх компаній. Незважаючи на те, що на формування філософії школи вплинули вчення його попередників, і Демокріта зокрема, пізніше Епікур зречеться їх. З усіх письмових джерел до наших днів дійшло лише три листи, які увійшли в X том «Життів видатних філософів» Діоген Лаертський. Тут же ми знаходимо два цикли цитат, відомих під назвою «Принципові доктрини» Епікура. Деякі фрагменти цієї праці, колись складався з ХХХВІІ томів і носить назву «Трактат про природу», були знайдені на Віллі Папірусу в Геркулануме.

Епікур зіграв значну роль у розвитку науки і наукових методів, закликаючи засновувати висновки на безпосередньому спостереженні і дедуктивних умовиводах. Його уявлення багато в чому передбачають найважливіші наукові теорії нашого часу. Вчення Епікура і його егалітарні погляди зробили його видною фігурою осьового часу, що тривав з 800 по 200 р.р. до н.е. Саме Епікур, своєю теорією «взаємної користі», закладає основи давньогрецької концепції етики як такої. Навчання його беруть витоки з різних теорій давньогрецьких мислителів, проте більшою мірою перетинаються з принципами навчань Демокріта. Як і Демокріт, Епікур є атомістом і твердо вірить у те, що світ складається з невидимих матеріальних часток, що переміщаються в просторі. Згідно з його вченням, все, що відбувається у світі, трапляється завдяки зіткненню, взаємному відштовхуванню і взаємодії атомів, дії яких не мають під собою ні закономірностей, ні цілей. Теорія атомізму Епікура розходилася з ранньої теорією Демокріта, стверджуючи, що атоми не завжди рухаються по прямій, але часто мимовільно відхиляються від власної траєкторії. Це твердження служило вагомим доказом існування свободи волі. Епікур першим поборов страх перед богами і порушив існуючі традиції поклоніння. До того ж, він активно брав участь в релігійному житті суспільства.

Відповідно до навчань Епікура, релігійна діяльність є невід’ємним елементом роздумів про Бога, задаючи зразок щасливого життя. Він заперечував загальноприйняте твердження, що Бог карає злих і винагороджує добрих. Навпаки, на переконання Епікура, Богу зовсім немає діла до людських істот. Філософ проголошує, що все хороше, що відбувається з людьми, бере свій початок із задоволення або болю. Все, що заподіює біль – погано, так само як і все, що приносить задоволення – добре. Його вчення також свідчить, що є випадки, коли біль, краще задоволення, згодом призводить до блаженства. Його заклики всіма силами шукати блаженства багатьма були зрозумілі перекручено, проте дійсний сенс цих слів полягає в тому, що, позбувшись від болю, людина звільняється від страху і кари небесної. З цього Епікур виводить, що, не відчуваючи болю, людина більше не потребує задоволення, а тому досягає найвищого душевного спокою. Він настійно застерігає від надмірностей, оскільки вони незмінно ведуть до болю. Закон цей застосуємо до всього, і до любові в тому числі. Найвірнішим шляхом на щастя Епікур називає дружбу. Він також спростовує страх перед смертю, стверджуючи, що «смерть для нас – ніщо». Філософ розвиває цю думку, додаючи, що будь-яке почуття, свідомість і відчуття зі смертю зникає, після чого не залишається ні болю, ні задоволень.

Епікур страждав від сечокам’яної хвороби, яка в 270 р до н.е. бере над ним верх, приводячи до смерті. Філософ помер у віці 72 років. За своє життя він ніколи не одружувався, а тому спадкоємців після себе не залишив.

Оцініть статтю
Додати коментар