Френсіс Бекон біографія скорочено

Філософи

Френсіс Бекон коротка біографія на українській мові англійського філософа, історика, політика, засновника емпіризму

Френсіс Бекон біографія скорочено

Англійський учений і філософ Френсіс Бекон народився 22 січня 1561 року в родині лорда Ніколаса Бекона, зберігача королівської печатки, віконта, якого вважали одним з найвідоміших юристів того часу. Часто хворів, але був талановитою дитиною.

У 12 років Френсіс навчався в Трініті-коледжі в Кембриджі. Навчаючись в рамках старої схоластичної системи, він вже тоді приходив до думки про необхідність реформування наук.

Закінчивши коледж, новоспечений дипломат в складі англійської місії працював в різних європейських країнах. У 1579 р йому довелося повернутися на батьківщину через смерть батька. Він не отримав великого спадку і вступив в юридичну корпорацію Грейс-Інн, активно займався юриспруденцією і філософією.

У 1586 році він очолює корпорацію, але ні ця обставина, ні призначення на пост екстраординарного королівського адвоката не могли задовольнити честолюбного Бекона, який став шукати всі можливі шляхи для отримання при дворі вигідної посади.

Йому було всього 23 роки, коли він був обраний в палату громад парламенту, де отримав славу блискучого оратора, на деякий час очолив опозицію, через що потім виправдовувався перед сильними світу цього. У 1598 було опубліковано твір, який зробив Френсіса Бекона відомим, – «Досліди і повчання, моральні і політичні» – збірка есеїв, в яких автор піднімав найрізноманітніші теми, наприклад, щастя, смерті, забобонів і т.д.

У 1603 р на престол вступив король Яків I, і з цього моменту політична кар’єра Бекона почала стрімко йти в гору. Якщо в 1600 році він був штатним адвокатом, то вже в 1612 році йому дісталася посада генерального прокурора, в 1618-му він став лорд-канцлером.

У 1605 р побачив світ трактат під назвою «Про значення і успіх знання, божественного і людського», який був першою частиною його масштабного багатоетапного задуму «Велике відновлення наук».

У 1612 р було підготовлено друге видання «Проб і настанов». Друга частина головної праці, так і залишилася незавершеною. Написаний 1620 р філософський трактат «Новий органон» вважається одним з кращих в його спадщині. Головною думкою є безмежність прогресу в людському розвитку, звеличування людини як головної рушійної сили цього процесу.

У 1621 р Бекона звинуватили в хабарництві та зловживаннях. Він провів кілька днів у в’язниці і був помилуваний королем, але на державну службу не повернувся. Після цього Френсіс Бекон пішов в свій маєток і останні роки присвятив виключно науковій та літературній праці. Зокрема, був складений звід англійських законів; він працював над історією країни при династії Тюдорів, над третім виданням «Проб і настанов».

Протягом 1623-1624 рр. Бекон писав утопічний роман «Нова Атлантида», який залишився незакінченим і був опублікований після його смерті в 1627 р У ньому письменник передбачив багато відкриттів майбутнього, наприклад, створення підводних човнів, поліпшення порід тварин, передачу на відстань світла і звуку.
Саме Бекону належить відома фраза «Знання – сила».

Бекон помер, застудившись під час одного з фізичних дослідів. Він помер в 66 років, 9 квітня 1626 р.

Англійський філософ і вчений Френсіс Бекон писав: “Хоча справедливість і не може знищити вад, але вона не дає їм завдавати шкоди.”
Більш надійний спосіб знищення пороків – це жорсткі закони і невідворотність покарання. У кожному з нас є як добре, так і зле начало. А у деяких взагалі “немає гальм”, утримати таких людей від зла може тільки страх покарання.

Оцініть статтю
Додати коментар