Гірські породи

Природознавство

Гірські породи 3 клас вивчає щоб дізнатися що це таке та які вони бувають.

Що таке гірські породи?

Гірськими породами називають природні тіла які, які складають літосферу Землі. Сьогодні вивчено 1000 різних гірських порід.

Які бувають гірські породи?

Гірські породи в залежності від походження поділяються на 3 групи:

1.Осадові гірські породи

Покривають більше 80% поверхні нашої планети. Їх характерні риси: шаруватість і пористість. Як правило, вони формуються в океанах і морях в процесі накопичення або залишків загиблих живих організмів або частинок зруйнованих гірських порід, принесених з суші. Їх накопичення відбувається нерівномірно, тому осадові гірські породи утворюють шари різної потужності. Часто вчені виявляють в них стародавні скам’янілості тварин і рослин.

Залежно від місця утворення осадові гірські породи діляться на:

  • Морські осадові гірські породи. До цієї групи належать деякі види глини, пісок, гравій.
  • Континентальні осадові гірські породи. До цієї групи належать глина (подрібнені тверді гірські породи, що складаються з чешуйчатоподібних частинок), яка чудово вбирає вологу, пластини, водотривких, має різноманітне забарвлення, і лес (що складається з вуглекислого вапна, кварцу, гідратів оксиду заліза і частинок глини), який легко пропускає вологу.

Також виділяють велику групу біогенних осадових порід, що сформувалися з залишків загиблих тварин і рослин. Вона група включає: вапняки, крейду, доломіт, трепел, нафту, горючі сланці, кам’яне вугілля.

2. Магматичні гірські породи
Утворюються при охолодженні магми. Їх характерні риси: відсутність шаруватості і кристалічна будова. У породах немає залишків померлих рослин і тварин. Вони діляться на:

  • Глибинні магматичні гірські породи. Сформувалися під великим тиском в глибині земної кори, коли відбувалося вкрай повільне охолодження магми. Найпоширеніша гірська кристалічна порода – це граніт, в складі якого є 3 мінерали: польовий шпат, кварц і слюда.
  • Виливні магматичні гірські породи. Формуються після виходу магми на поверхню. Зовні вони виглядають як спечена маса, іноді як вулканічне скло. Рідше може утворитися базальт, дрібнокристалічна порода.

3. Метаморфічні гірські породи
Гірські породи даної групи утворюються в результаті хімічних змін магматичних і осадових порід під впливом високих температур і високого тиску. Наприклад: з вапняку виходить мармур, з глини – глинисті сланці, з піску – тверді пісковики, кварцити. У разі, коли на породу впливають фізичні фактори навколишнього середовища, то відбувається перекристалізація (з граніту виходить нова порода – гнейс з шаруватою структурою).

Оцініть статтю
Додати коментар