Яке значення голкошкірих в природі та житті людини, Ви дізнаєтеся з цієї статті.
Значення Голкошкірих для природи і людини
Голкошкірі є типовими і численними мешканцями морів. Переважно вони живуть у моорях та океанах з підвищеним рівнем солоності. Це вільноживучі морські придонні тварини, що дуже чутливо реагують на опріснення.
Голкошкірі представники: морські зірки, морські їжаки, офіури (змієхвостки), голотурії (морські огірки) і морські лілії. Деякі морські зірки та голотурії зустрічаються лише на глибинах понад 2000 м.
Значення голкошкірих в природі
Голкошкірі грають важливу роль для існування і розвитку морських екосистем. Наприклад, ехінодермати беруть участь в процесі грунтоутворення, так як серед представників є детритофаги – види морських їжаків і голотурій. Разом з фораминиферами і молюсками вони підтримують сольовий склад води в морях і океанах. Щоб зміцнити свій скелет, голкошкірі разом з їжею споживають просто величезну кількість карбонату кальцію та інших солей. Також дані організми вбирають радіоактивні речовини з води, які після накопичують в рідини свого тіла. Як і інші тварини, голкошкірі є ланкою харчування: морських їжаків,і морських зірок вживають великі ракоподібні, риби, восьминоги, видра-калан. Деякі представники голкошкірих – хижаки, які харчуються молюсками, рибою і морськими їжаками, кораловими поліпами і устрицями. Тварини харчуються останками тварин і рослин, очищаючи морське дно. Також вони підтримують чисельність планктону в водному середовищі.
Значення голкошкірих в житті людини
Для людини голкошкірі також грають важливу роль. Деяких з них людина вживає в їжу – їстівних голотурій – трепанги, видове різноманіття яких налічує 40 видів. У Китаї їх особливо цінують за цілющі властивості і порівнюють з коренем рослини женьшеню. У Китаї цих організмів називають корінням морів. На узбережжі Середземного моря і Японії в їжу вживають ікру морських їжаків. Також голкошкірі є об’єктом наукових досліджень. Яйцеклітини морських їжаків використовуються людиною для ембріологічних експериментальних досліджень, метою яких є виявлення впливу на живих організмів випромінювання з космосу. Особливу корисність для людини представляють викопні голкошкірі. З їх останків сформувалися трахітовий вапняк, бельгійський мармур, які застосовуються в будівництві.
Крім позитивної ролі у голкошкірих є і деякі негативні сторони. Серед них є отруйні види, які становлять небезпеку. Наприклад, морська зірка терновий вінець має шипи з отруйним слизом, діадеми – гострі і тонкі голки.