“Гамлет” аналіз

шекспір гамлет аналіз Аналіз твору

“Гамлет” аналіз твору допоможе визначити, яка тема, ідея, жанр, сюжет та композиція, проблематика. Ця інформація допоможе підготувати літературний паспорт твору.

Шекспір “Гамлет” аналіз

АвторШекспір

Літературний рід: драма

Жанр: філософська трагедія

Дата першої публікації‎: ‎1603

Дата написання‎: ‎1600—1601

Головна тема твору “Гамлет” – злочин заради влади. В її контексті розвиваються теми зради і нещасливого кохання.

Ідея. Розчарування в людях, в любові, роздуми про швидкоплинність буття

Провідні мотиви трагедії “Гамлет”:

  • божевілля;
  • зволікання;
  • смерті;
  • заміни;
  • “гнилі”;
  • помсти;
  • тлінності буття.

Проблематика твору “Гамлет”

Автор піднімає проблеми: протиріччя між дійсністю і ідеалом, невідповідності мрії і способу її досягнення, роль особистості в історії людства.

Проблема життя та смерті є лейтмотивом п’єси. Більшість героїв твору помирають, майже всі вони розмірковують про смерть та життя. Важливим моментом для усвідомлення швидкоплинності людського життя є сцени на кладовищі.

Проблема боротьби й бездіяльності. Що краще: змиритися чи боротися зі злом? А чи буває добро з кулаками? чи не перетворюється воно в цей час на зло? Більше питань, ніж відповідей.

Проблема любові та зради. Зрада — поняття, що присутнє у п’єсі майже постійно. На зрадників та шпигунів перетворюються навіть близькі для Гамлета люди. Чому королева зраджує пам’ять батька Гамлета, Офелія — Гамлета, Клавдій — брата, Розенкранц і Ґільденстерн — друга? Зрозуміло одне: справжня любов і зрада — несумісні.

Головні герої твору “Гамлет”:

  • Клавдій (король Данії),
  • Гамлет (син короля),
  • Полоній (королівський радник),
  • Гораціо (друг Гамлета),
  • Лаерт (син Полонія),
  • Гертруда (королева Данії, матір Гамлета),
  • Офелія (дочка Полонія),
  • Привид батька Гамлета.

“Гамлет” композиція

Зав’язка, п’ять сцен першої дії. Зустріч Гамлета з Привидом померлого батька, який покладає на Гамлета завдання помститися за підле вбивство. З цього і починаються його душевні терзання, які не відпускають його до самої смерті. Життя стає для нього безглуздим. 

Розвиток дії: Принц вирішує прикинутися божевільним, щоб обдурити Клавдія і дізнатися правду про його вчинок. Також він випадково вбиває королівського радника – Полонія. У цей момент до нього приходить усвідомлення того, що він є виконавцем вищої волі небес.

Кульмінація, що отримала назву «мишоловка». Гамлет остаточно переконується у вині Клавдія, сам Клавдій усвідомлює, що його таємниця розкрита, Гамлет розкриває очі Гертруді т.д . Клавдій розуміє, наскільки небезпечний його племінник, і вирішує “усунути” його. Принца відправляють до Англії, щоб там стратити. В цей же момент Офелія божеволіє і трагічно гине. 
Розв’язка. Гамлет уникає страти, але йому доводиться битися з Лаертом. У цій частині гинуть всі основні учасники дії: Гертруда, Клавдій, Лаерт і сам Гамлет. 

“Гамлет” сюжет

Основою сюжету є легенда про ютландського (датського) принца Омлета.

Драматичні події розгортаються за кам’яними стінами королівського замку в Ельсінорі (Данія). Сюжет трагедії розповідає про данського принца Гамлета, який мстився за зрадницьке вбивство батька. Від примари молодий Гамлет дізнався, що батько його був убитий під час сну своїм братом Клавдієм, який захопив датський престол і одружився на вдові вбитого Гертруді, матері Гамлета.

Наділений проникливістю і всеосяжним розумом, Гамлет бачить в цій події тривожне знамення часу. Ельсінор став заповідником лицемірства, підступності, зла. Данію ж Гамлет називає в’язницею. Гамлет відчуває трагічну самотність. Його матір стала дружиною головного лиходія, мила Офелія не знаходить в собі сил опиратися волі батька, приятелі дитинства Розенкранц і Гільденстерн готові прислужитися тирану, тільки Гораціо вірний Гамлету і розуміє його.

Гамлет – людина нового часу, людина думки. Роздуми – його природна потреба. У знаменитому монолозі «Бути чи не бути» Гамлет як би зводить рахунки зі своєю власною думкою. Приїзд в Ельсінор бродячих акторів допомагає йому з’ясувати істину.

Гамлет доручає акторам зіграти п’єсу «Вбивство Гонзаго», в якій обставини в деталях нагадують вбивство батька Гамлета. Клавдій не витримує і в хвилюванні залишає зал для глядачів. Тепер Гамлет точно знає, що Клавдій – убивця. Щоб ввести його в оману, Гамлет надягає на себе личину божевільного. Смертельний удар вражає Клавдія, коли той, сповнений підступності, готовий вчинити нове лиходійство.

У фіналі трагедії молодий норвезький принц Фортінбрас наказує віддати померлому Гамлету військові почесті. Гамлет – герой. Тільки для глядача він вже не герой старовинного сказання, що жив ще в язичницькі часи, а герой нового часу, освічений, розумний, що піднявся на боротьбу проти темного царства себелюбства і підступності.

“Гамлет” аудіокнига (скорочено)

Оцініть статтю
Додати коментар

  1. Олександр

    У вас помилка. Правильно буде дата першої публікації, а не дата першої публикації.

    Відповіcти
  2. Олександр

    І ще одна помилка у тексті. Дуель Гамлета і Лаерта, а не дуель Гамлега і Лаерта.

    Відповіcти
  3. Дядя

    Спасибо

    Відповіcти
  4. Невідомий

    Мій дід 40 кілограм піднімає, а проблему порушують.

    Відповіcти