Характеристика павукоподібних

Зоологія

Клас павукоподібні: загальна характеристика класу представлена в цій статті.

Павукоподібні: загальна характеристика

Павукоподібні — багатоклітинні тварини, у яких симетрія тіла двобічна.

Середовище життя павуків – наземно-повітряне.

Покрив – хітиновий.

Тіло сегментоване, поділяється на відділи — головогруди і черевце. Кінцівки мають членисту будову.

Павукоподібні мають чотири пари ходильних ніг. Порожнина тіла змішана .

Ххеліцери слугують для прокушування зовнішніх покривів здобичі і введення в неї отрути.

Травлення в павука починається поза його організмом і називається зовнішнім.

Органи дихання — легеневі мішки і трахеї.

Органи виділення — мальпігієві судини.

Клас Павукоподібні — це численна (близько 60 тис. видів) група наземних членистоногих. До павукоподібних належать більше 10 рядів. Характерні особливості цієї групи тварин ми будемо розглядати на прикладі павука-хрестовика, який належить до ряду Павуки.
Характерною ознакою павука-хрестовика, яка відображена у його назві, є малюнок у вигляді хреста на спинній поверхні черевця. Тіло павука-хрестовика різко поділене на головогруди й черевце. Головогруди з розташованими на них хеліцерами, ногощупальцями (педипальпами) та ходильними ніжками (чотири пари) як правило менші за черевце, спереду звужені й притуплені, черевце яйцеподібне. Головогруди покриті щільним твердим щитом, у передній частині якого розташовані очі — чотири пари.

Очі в павуків прості і зір у них слабкий: тільки незначна їх кількість може розрізняти предмети на відстані 20–30 см.

Хеліцери короткі, на їхніх кінцях відкриваються протоки отруйної залози. Хеліцерами павук захоплює й убиває здобич, захищається від ворогів, розрізає нитки павутини. Ногощупальці схожі на кінцівки, але коротші та мають один кігтик і волоски, що служать для проціджування рідкої їжі. У статевозрілих самців ногощупальці видозмінені у зв’язку зі статевою функцією, їхні кінцеві членики перетворені в копулятивні органи, зазвичай дуже складно влаштовані.

Кінцівки покриті волосками, які місцями прилягають, місцями стирчать. Вони різні за формою та розмірами і виконують функції органів чуттів: дотикових і нюхових. Кінцівками павук-хрестовик натягує й розриває павутинні нитки, відміряє відстань між радіусами та витками спіралі павутини.

Черевце павука-хрестовика нечленисте, його сегменти злиті. Покрив черевця еластичний, густо вкритий волосками. На черевці відкривається статевий отвір, розташовані органи дихання — легені й трахеї — та павутинні бородавки

Оцініть статтю
Додати коментар