Родина лілійних — найбільш типова родина класу однодольних рослин. Для рослин цієї родини характерні всі основні ознаки класу однодольних. В цій статті ми розглянемо яка загальна характеристика рослин родини Лілійні.
Характеристика родини Лілійні
Родина Лілійні налічує близько 470 видів багаторічних трав’янистих рослин.
Рослини родини Лілійні — це багаторічні цибулинні трав’янисті рослини. Рідко серед лілійних зустрічаються чагарники і дерева. Найвищим вважається дерево гімалайський кардіокрінум гігантський, що досягає у висоту чотирьох метрів, а найменша рослина з лілійних – це південноафриканський літантус крихітний, розміри якого становлять близько 25 мм.
Всі представники родини мають характерні ознаки. Особливістю всіх цих рослин є утворення видозмінених підземних пагонів – цибулин, кореневищ або бульбоцибулин, за допомогою яких рослини виживають в несприятливих умовах (в холодну або посушливу погоду).
Листки рослин родини Лілійні – прості, сидячі або черешкові, розташовані почергово або утворюють прикореневу розетку.
Квітки рослин родини Лілійні – правильні, поодинокі або зібрані у суцвіття.
Верхня зав’язь квітки лілійних містить різну кількість сім’язачатків.
Формула квітки лілійних — Окз + ЗТЗ + зПі (Ок — проста оцвітина).
Оцвітина проста, віночкоподібна, із здебільшого яскравозабарвлених пелюсток. Вона складається з шести сегментів у двох колах, причому пелюстки можуть бути вільними або зрослими в трубку.
Тичинок у квітці зазвичай 6 (по 3 у двох колах). Нитки тичинок з’єднані з основою пелюсток або трубкою оцвітини.
Маточка – одна.
Плід – трьохгніздова коробочка або ягода.
Насінини мають плоску або кулясту форму. При розтріскування коробочки насіння розсипається, розноситься вітром і, потрапляючи в сприятливі умови, проростає.
Родина лілійні включає дві підродини – власне лілійні і проліскові.
Представники родини Лілійні
Декоративні та лікарські рослини: лілія, тюльпан, зірочки, рябчик.
Господарське значення родини Лілійні
Квітки рослин з лілійних ароматні, виділяють багато нектару, віночки їх яскраво забарвлені, що приваблює комах, котрі запилюють їх.
Багато лілійних мають важливе господарське значення. Деякі з них уведені в культуру як овочеві рослини (спаржа, цибуля городня, часник) і як декоративні (лілії, тюльпани, гіацинти).
Багато рослин із лілійних здавна використовуються в медицині та фармацевтиці для отримання лікарських препаратів.
Найбільше значення з сільськогосподарських рослин, споріднених лілійних, мають цибуля ріпчаста, цибуля-батун, часник (сімейство цибулевих).
Тепер вам відомі основні ознаки лілійних рослин.