Червоні водорості

Ботаніка

Повідомлення про червоні водорості розповість Вам багато корисної інформації про ці рослини і допоможе підготуватися до заняття.

Червоні водорості

Червоні водорості представляють відділ високоорганізованих водоростей, які відрізняються червоним забарвленням.

Кількість видів: На сьогоднішній день відомо більше 600 родів і 5 000 видів даних рослин.

Викопні червоні водорості були відомі ще з крейдяного періоду. У еволюції вони займають нішу примітивних рослин, хоча є попередниками більш організованих форм.

Де живуть червоні водорості?

Переважно вони мешкають в морях, рідше їх можна зустріти в прісних водах і грунті. Багрянкі – це глибоководні організми. Проте, рослини можуть розвиватися як у верхніх водах моря або літоралі, так і на глибині до 100-200 м.

Червоні водорості можуть проникати на значні глибини – 300-500м. Червоні водорості мешкають на великій глибині тому що яервоні пігменти дають їм можливість уловлювати слабке світло на глибинах 200-250 м (тобто у них є додаткові пігменти фотосистем). Вони є, мабуть, єдиними водоростями, які живуть на такій глибині.

Червоні водорості: особливості будови

Червні водорості відрізняються за розміром. Найчастіше зустрічаються великі рослини, рідше зовсім одноклітинні мікроскопічні види.

Крім хлорофілу містять пігмент фукоксантин (бурий). Цей відділ водоростей найорганізованіший. У низькоорганізованих нитчастих бурих водоростей талом складається із одного ряду клітин. У високоорганізованих представників клітини діляться у різних площинах і диференціюються з утворенням морфологічно відокремлених комплексів клітин, які нагадують асиміляційні, запасальні, механічні та провідні тканини. Складна будова слані пояснюється великими розмірами багатьох бурих водоростей. Наприклад, деякі види макроцистисів досягають довжини 40 м.

Клітини бурих водоростей одноядерні. Хлоропласти зернисті, численні. Піреноїдів немає. Утворюються моноцукри та поліцукор ламінарин. Пектиново-целюлозні клітинні стінки легко ослизнюються. Ріст бурих водоростей верхівковий (ділиться одна або кілька верхівкових клітин) чи інтеркалярний.

Червоні водорості: розмноження

Розмноження безстатеве дводжгутиковими зооспорами, які утворюються в одноклітинних (зрідка в багатоклітинних) зооспорангіях. Безстатеве вегетативне розмноження відбувається частинами талому, статеве — сперматозоїдами та яйцеклітинами. Сперматозоїди і яйцеклітини відрізняються за будовою і розмірами. Статеві клітини ніколи не мають джгутиків. Після процесу запліднення формується зигота. А та, в свою чергу, утворює карпоспори, з яких потім виростають нові рослини. Деякі форми червоних водоростей можуть розмножуватися вегетативно.

Яка роль в природі червоних водоростей?

Значення червоних водоростей важко недооцінювати. На великих глибинах вони є основними продуцентами органічної речовини. Вони виконують роль корми і укриття для морських глибоководних тварин. Також з них виготовляють желеутворюючі речовини: агароїд, агар-агар, карраген, а деякі вживаються в їжу.

Червоні водорості приклади

Червоні водорості включають в себе такі рослини як:

  • порфіру,
  • анфельція,
  • ламінарії,
  • грацилярія,
  • филлофора,
  • сапропель,
  • гелідіум,
  • фурцелярія.

Червоні водорості цікаві факти

При виробництві цукерок, соусів і мармеладу використовують желеутворюючі речовини агар-агар, здобуті з цієї рослини.

Їх широко використовують в медицині.

У КНДР широко вирощують порфіру і вживають її в їжу. Її вирощування стало частиною державної програми по боротьбі з голодом.

Вважається, що червоні водорості з’явилися за мільярд років до появи динозаврів на планеті.

Деякі вчені стверджують, що багрянки з’явилися вперше на території сучасної Індії. Мільярди років вони були частиною життя в океані, а після підняття дна в ході тектонічної діяльності, деякі види «вийшли» на поверхню.

Оцініть статтю
Додати коментар