Дітям про гриби

гриби загадки Ботаніка

Розповідати все про гриби для дітей важливо, адже навіть в ранньому віці всі мають знати, що є отруйні та їстівні види.

Дітям про гриби

Гриби унікальні за своєю будовою, способом життєдіяльності і різноманітності. Вони представлені величезною кількістю різновидів і відрізняються між собою. Гриби спочатку відносили до рослин, потім до тварин і тільки недавно було прийнято рішення відносити їх до свого, особливого царства. Гриби – не рослини, і не тварини.

Що таке гриби?

Гриби, на відміну від рослин, не містять пігмент хлорофіл, який надає зелене забарвлення листю і видобуває поживні речовини з вуглекислого газу. Гриби не здатні самостійно виробляти живильні речовини, а добувають їх з того об’єкта, на якому вони ростуть: дерево, грунт, рослини. Грибам життєво необхідна волога, тому вони не здатні існувати там, де немає рідини.

Всім відомо, що гриб складається з ніжки і капелюшка, саме їх ми і зрізаємо, коли збираємо гриби. Однак, це тільки невелика частина гриба, яку називають «плодовим тілом». За будовою плодового тіла можна визначити їстівний гриб чи ні. Плодові тіла складаються з переплетених ниток, це “гіфи”. Якщо перевернути гриб і подивитися на капелюшок знизу, то можна помітити, що у одних грибів там тонкі пластики (це пластинчасті гриби), а у інших наче губка (губчасті гриби). Там і утворюються спори (дуже дрібне насіння), необхідні для розмноження гриба.

Плодове тіло становить тільки 10% від самого гриба. Основна частина гриба – міцелій, її не видно оку, тому що знаходиться в грунті або корі дерева. Ще одна назва міцелію – «грибниця». Велика площа грибниці необхідна для збору грибом поживних речовин і вологи.

Їстівні гриби

До найпопулярніших у грибників їстівних грибів відносяться:

  • Білий гриб
  • Лисичка справжня
  • Маслюк звичайний
  • Опеньок луговий
  • Печериці
  • Підберезовик
  • Підосиковик
  • Рижик
  • Сироїжка
  • Трутовик сірчано-жовтий

У одного гриба може бути багато різновидів, тому й виглядати гриби з однією назвою можуть по-різному.

Білий гриб

Дітям про грибиБілий гриб (боровик) обожнюють грибники за його неперевершений смак і аромат. Шапка цього гриба схожа на круглу подушку і має коричневий колір від блідого до темного. Поверхня її гладка. М’якоть щільна, білого кольору, не має запаху і володіє приємним горіховим смаком. Ніжка білого гриба дуже об’ємна, до 5 см завтовшки, білого, іноді бежевого кольору. Більша її частина знаходиться під землею. Цей гриб можна збирати з червня по жовтень в хвойних, листяних або змішаних лісах і зовнішній вигляд його залежить від того, де він росте. Вживати білий гриб можна в будь-якому вигляді.

Підберезовик

Дітям про грибиПідберезовик також досить популярний серед грибників гриб. Капелюшок його також має форму подушки і забарвлений ​​або в світло-коричневий, або в темно-коричневий колір. Її діаметр до 15 см. М’якоть капелюшка білого кольору. Довжина ніжки – до 15 см. Вона злегка розширюється донизу і має світло-сірий колір з коричневими лусочками.

Підберезовик виростає в листяних і змішаних лісах з червня і до пізньої осені. Він дуже любить світло, тому найчастіше його можна зустріти на узліссях. Підберезовик можна вживати у вареному, смаженому і тушкованому вигляді.

Маслюк

Дітям про грибиМаслюк має досить широкий випуклий капелюшок, до 10 см в діаметрі. Він може бути від жовтого до шоколадного кольору. Шкірку можна легко відокремити від м’якоті капелюшка і на дотик вона може бути слизька. М’якоть, що знаходиться в капелюшку, м’яка, жовтувата і соковита. У молодих маслюків губка під капелюшком затягнута білою плівкою. Ніжка має форму циліндра. У верхній частині вона жовта, а в нижній може бути злегка темніше.

Маслюк росте в хвойних лісах на піщаному грунті з травня по листопад. Його можна вживати в маринованому, сушеному і солоному вигляді.

Опеньок

Дітям про грибиОпеньок росте біля коріння дерев, а луговий опеньок – на луках. Його опуклий капелюшок діаметром до 10 см має жовтувато-коричневий колір, схожий на парасольку. Довжина ніжки до 12 см. М’якоть гриба щільна, сухувата, з приємним запахом.

Розміри і забарвлення гриба дуже мінливі, тому, збираючи його, треба звертати увагу на колір пластинок, щоб помилково не взяти отруйний сірчано-жовтий несправжній опеньок.

 Сироїжка

Дітям про грибиСироїжки мають круглий капелюшок з шкіркою, яка легко відділяється по краях. Капелюшок досягає 15 см в діаметрі. Капелюшок може бути опуклим, плоским, увігнутим або лійкоподібним. Колір його різниться від червоно-коричневого і синьо-сірого до жовтуватого і світло-сірого. Ніжка біла, тендітна. М’якоть також має білий колір.

Сироїжки можна зустріти як в листяному, так і в хвойному лісі. Вони також ростуть в березовому парку, і на березі річки. Перші гриби з’являються в кінці весни, а найбільша кількість – на початку осені.

 Лисичка

Дітям про грибиЛисичка – приємний на вид і смак їстівний гриб. Її бархатистий капелюшок відрізняється рудим кольором і нагадує за формою воронку зі складочками по краях. М’якоть гриба щільна і має той же колір, що і капелюшок. Капелюшок плавно переходить в ніжку. Ніжка також руда, гладка, звужується донизу. Довжина її становить до 7 см.

Лисичка зустрічається в листяних, змішаних і хвойних лісах. Її можна часто знайти у моху і серед хвойних дерев. Вона росте з червня по листопад. Вживати її можна в будь-якому вигляді.

Печериця

Печериці ростуть і в лісі, і в місті, і навіть на звалищах і в підвалах з літа по осінь. Поки гриб молодий, його капелюшок має форму половини кулі білого або сірого кольору, зворотна сторона капелюшка затягнута білою плівкою. Коли капелюшок розкривається, плівка перетворюється в спідничку на ніжці, оголюючи сірі пластинки зі спорами. Печериці їстівні, їх смажать, варять, маринують без особливої ​​попередньої обробки.

Отруйні гриби

Неїстівні гриби або продукти харчування, що містять їх отрути, можуть викликати сильне отруєння і навіть загибель. До найнебезпечнішим для життя неїстівним, отруйних грибів відносяться: мухомори, бліда поганка, несправжні опеньки.

Оцініть статтю
Додати коментар