Характерні ознаки дводольних і однодольних рослин

Ботаніка

У відділі Покритонасінні більшість систематиків виділяє два класи – Дводольні та Однодольні. Давайте розглянемо ознаки класу однодольних та дводольних рослин.

Характерні ознаки дводольних і однодольних рослин

Клас Однодольні та клас Дводольні рослини  розвивались у крейдовому періоді мезозойської ери. Сучасні систематики вважають, що однодольні виникли від дводольних, відділившись на ранніх етапах еволюції як самостійна гілка. Потім обидва класи розвивались паралельно і незалежно один від одного.

Основною ознакою, на якій ґрунтується такий поділ рослин на Однодольні та Дводольні, є кількість видозмінених зародкових листків – сім’ядоль. У зародків представників класу Дводольні їх дві, а в Однодольних – одна. Отже, вже за будовою насінини ми можемо визначити, до якого класу покритонасінних належить та чи та квіткова рослина.

Основні характерні ознаки однодольних та дводольних показують, що між ними є чіткі відмінності. Проте можливі винятки, тому для розпізнавання класів потрібен комплекс ознак.

 Характерні ознаки класів однодольних і дводольних рослин

Орган, процес

Дводольні

Однодольні

Насіння

Зародок з двома сім’ядолями

Зародок з однією сім’ядолею

Коренева система

Стрижнева

Мичкувата

Стебло

Дерев’янисте, трав’янисте, провідні пучки з камбієм, розміщені правильним колом у стеблі

Трав’янисте (рідко дерев’янисте), провідні пучки без камбію, розкидані по стеблу

Листок

Простий або складний, цілокраій або надрізаний

Простий, цілокраій

Жилкування

Сітчасте

Паралельне або дугове

Квітка

Чотири, п’ятичленна

Тричленна

Запилення

Комахами (здебільшого)

Вітром (здебільшого)

До класу Дводольні належить переважна більшість квіткових рослин – близько 200 тис. видів. Серед них є всі відомі життєві форми: трав’янисті рослини, кущі, напівкущі, ліани, дерева.

До Однодольних належить близько 50 тис. видів.Переважна більшість однодольних – це трав’янисті рослини. Дерев’янисті види (наприклад, бамбук, різні види пальм) трапляються рідко, переважно в тропіках та субтропіках.

Оцініть статтю
Додати коментар

  1. Валерія Кузьменкова

    класний сайт

    Відповіcти